Gwałtowny wzrost cen na stacjach paliw

Gwałtowny wzrost cen na stacjach paliw
fot. sxc.hu Na bolesławieckich stacjach cena benzyny i oleju napędowego osiągnęła 4,49 zł za litr. To o ponad 20 groszy więcej niż przed dwoma tygodniami.
istotne.pl paliwo, olej, benzyna, napędowy, lpg

Ostatnia podwyżka to efekt gwałtownie drożejącego surowca na światowych giełdach. Baryłka ropy kosztuje 135 dolarów (cena z 22 maja). To najwyższa cena surowca w całej historii jego notowań. W Bolesławcu za litr benzyny 95 trzeba zapłacić już 4,49 zł. Tyle samo kosztuje olej napędowy. Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu ceny benzyny i oleju napędowego na bolesławieckich stacjach wahały się w granicach 4,30-4,36 zł za litr.

Paliwo gwałtownie podrożało nie tylko w Bolesławcu. Średnia cena benzyny 95 w Polsce (na podstawie notowań Polskiej Izby Paliw Płynnych) wynosi obecnie 4,55 zł za litr. Olej napędowy kosztuje średnio 4,61 zł. Tanią alternatywą dla benzyny i oleju napędowego pozostaje w dalszym ciągu gaz. Średnia cena gazu to 2,17 zł.

Na ceny paliw w sprzedaży detalicznej wpływają: ceny surowca i paliw gotowych na giełdach światowych, stawka akcyzy (podatek), kurs dolara oraz ogólny poziom cen, ustalany przez największego producenta i sprzedawcę w danym regionie (w regionie bolesławieckim jest nim PKN Orlen). Inne stacje paliw dostosowują swoje ceny do poziomu ustalonego przez dominującego sprzedawcę.

(informacja MZ)

Zobacz także

Czy warto montować instalację gazową – kalkulator

Średnie ceny paliw w Polsce