Starosta będzie zarabiać więcej niż prezydent

Starosta będzie zarabiać więcej niż prezydent
fot. B.org Najpierw radni miejscy zdecydowali o podwyżce dla prezydenta, teraz radni powiatowi podwyższyli pensję staroście. Co miesiąc Cezary Przybylski będzie otrzymywać 12 300 zł brutto.
istotne.pl cezary przybylski, rada powiatu

Głosowanie nad podwyżką dla starosty Cezarego Przybylskiego odbyło się na czwartkowej sesji Rady Powiatu, 29 maja. Za podniesieniem pensji o prawie 2 tys. zł. głosowało 15 radnych, dwóch się wstrzymało, a jeden był przeciw. Starosta dostanie wyrównanie od początku roku i zamiast 10 350 zł będzie otrzymywać 12 300 zł.

W uzasadnieniu uchwały o podwyżce jest tylko napisane, że Rada Ministrów wydała 22 kwietnia br. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawia zasad wynagradzania pracowników samorządowych.

Przeciwny podwyżce był jedynie radny Ziemi Bolesławieckiej, Adam Ciemięga. „Przedstawiciele klasy politycznej tak łatwo podnoszą sobie pensje, że jest to nieprzyzwoite. Obecna ekipa obiecywała tanie państwo, a widzę, że polega ono głównie na tanim zatrudnianiu młodych nauczycieli i pielęgniarek” powiedział portalowi IstotneInformacje.pl Adam Ciemięga. Zdaniem radnego różnice w wynagradzaniu pracowników starostwa się pogłębiają. „W sytuacji gdy zarabiają oni jedną średnią krajową, pensja Cezarego Przybylskiego powinno pozostać na poziomie trzech średnich” dodaje Adam Ciemięga.

Wysokości pensji starosty broniła m.in. radna Ewa Potyszka z Platformy Obywatelskiej. Argumentowała że człowiek odpowiedzialny za cały powiat, za odpowiednie reprezentowanie mieszkańców, powinien otrzymywać godziwą pensję. „Uważam że jest to wyraz naszego szacunku wobec osoby pełniącej tę funkcję i nie jest to wynagrodzenie z najwyższej póki” powiedziała portalowi IstotneInformacje.pl Ewa Potyszka. Przecież praca starosty nie kończy się po wyjściu z biura, dodała radna PO.

Przypomnijmy, w tym tygodniu do góry skoczyła też pensja prezydenta Bolesławca Piotra Romana. Teraz obaj, i starosta i prezydent, będą otrzymywać z publicznych pieniędzy ponad 12 tys. złotych brutto miesięcznie.

(informacja KG)