Bolesławiecki dworzec niszczeje

Bolesławiecki dworzec niszczeje
fot. Gerard Augustyn Trwa modernizacja linii kolejowej na odcinku Węgliniec – Legnica. W planie inwestycji nie uwzględniono jednak renowacji samego budynku dworca PKP. Rzeczniczka prasowa spółki zapewnia, że prace ruszą jeszcze w tym roku.
istotne.pl remont, pkp, modernizacja, dworzec, mariusz, czajkowski

Sprawą zajęliśmy się na prośbę naszego Czytelnika, który zwrócił naszą uwagę na przeciekający dach bolesławieckiego dworca PKP. Niestety, nie jest to jedyny mankament tego budynku. Odrapana elewacja, liczne pseudoartystyczne napisy i wnętrze, które wymaga natychmiastowej renowacji. A przecież dworzec kolejowy to jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc każdego miasta. „Niech pan przyjdzie za tydzień, kiedy ten budynek się zawali” mówi bolesławianin stojący na placu przed dworcem. Trudno o lepszy komentarz.

fot. Gerard Augustyn

Stan budynku rzuca się w oczy, tym bardziej że dobiegają końca prace modernizacyjne linii kolejowej na odcinku Węgliniec – Legnica. Prace trwają od dwóch lat. Wymieniono praktycznie wszystko: tory, sieć trakcyjną, zasilanie, stare perony i stare wiaty. Dla bezpieczeństwa pasażerów PKP wybudowała przejście podziemne. Całość wygląda solidnie i nowocześnie. „Planujemy zakończyć modernizację do końca roku” – mówi Mariusz Czajkowski, kierownik budowy. – „Prace wykończeniowe mogą się troszeczkę przedłużyć, ale to nie będzie miało wpływu na ruch pociągów” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

Dodatkowo, co ucieszy chyba wszystkich kierowców, pod koniec listopada zakończyć się ma modernizacja przejazdu na ulicy Staszica. A jeszcze w październiku – przy dworcu PKP – gotowy będzie podjazd dla osób niepełnosprawnych. Sam zaś budynek nadal niszczeje. „Dworzec nie będzie odnawiany w ramach naszego kontraktu” przyznaje Mariusz Czajkowski.

fot. Gerard Augustyn

W Legnicy nie chciano z nami rozmawiać. Ani o przeciekającym dachu, o którym nic nie słyszano, ani o remoncie dworca. „Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń w sprawie przeciekającego dachu” zaznaczyła również Grażyna Kopania, rzeczniczka Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu. Pracownicy spółki sprawdzą to. Jeśli usterka okaże się niezbyt duża, zostanie szybko usunięta.

Zniszczona elewacja dworca PKPZniszczona elewacja dworca PKPfot. Gerard Augustyn

Czy PKP zamierza zrobić coś z niszczejącym dworcem? „W tym roku planujemy remont toalet” zaznacza Kopania. Odnowiony ma zostać też hol budynku. Naprawa straszącej bolesławian i wszystkich podróżnych elewacji rozpocznie się jednak nie wcześniej niż w 2008 roku.

(informacja GA)