Znany jest projekt nowego rozkładu PKP

Znany jest projekt nowego rozkładu PKP
fot. B.org Wszystko wskazuje na to, że nasze miasto czeka kolejowa "rewolucja". Bolesławiec będzie stacją przesiadkową, na której część pociągów będzie zaczynać i kończyć bieg. Zwiększy się również liczba połączeń.
istotne.pl pkp, pociąg, rozkład jazdy

Do Warszawy, zamiast "Wrocławianinem", pojedziemy nowym pociągiem pospiesznym "Łużyce" relacji Zgorzelec – Warszawa Wschodnia przez Łódź. Pociąg do stolicy będzie odjeżdżać o bardziej dogodnej porze niż dotychczas - przed godz. 9 rano. Powrót "Łużyc" z Warszawy do Bolesławca zaplanowano po godzinie 19.

Do Przemyśla przez Opole, Katowice, Kraków i Rzeszów pojedziemy pociągiem pospiesznym "Ślązak" – odjazd z Bolesławca po godz. 7 rano. Przyjazd pociągu z Przemyśla do Bolesławca późnym wieczorem, przed godziną 22. Wracając "Ślązakiem" z Przemyśla czy z Krakowa, należy zwracać uwagę, do którego wagonu wsiadamy, ponieważ we Wrocławiu skład pociągu będzie dzielony na dwie części: do Zgorzelca i do Zielonej Góry.

Po wielu latach przerwy PKP od grudnia wznawiają ruch pasażerski na linii Zebrzydowa – Lwówek Śl. W nowym rozkładzie jazdy zaplanowano 4 pary połączeń w relacji Bolesławiec – Jelenia Góra przez Zebrzydową, Nowogrodziec i Lwówek Śl. Do Jeleniej Góry pojedziemy szynobusem zakupionym przez Urząd Marszałkowski. Pociągi do/z Jeleniej Góry na stacji w Bolesławcu będą skomunikowane z pociągami do/z Wrocławia i Zgorzelca.

Nie zmieni się liczba połączeń z niemieckim Goerlitz, nadal będą to dwa pociągi osobowe oraz dwa przyspieszone. Natomiast z 5 do 7 zwiększy się liczba pociągów do Zgorzelca: 3 osobowe, 2 przyspieszone i 2 pospieszne.

Do Legnicy i Wrocławia będzie kursować 11 pociągów dziennie, rano w godzinnych odstępach, co znacznie ułatwi dojazdy do pracy i szkół. Pierwszy pociąg do Wrocławia będzie odjeżdżać kwadrans po 5 rano, następny godzinę później. Godziny odjazdów pociągów w kierunku Wrocławia zasadniczo się nie zmienią, z tą tylko różnicą, że dwa z nich będą zaczynać i kończyć bieg w Bolesławcu.

Z Wrocławia do Bolesławca również będzie kursować 11 pociągów na dobę. Przyjazd pierwszego pociągu z Wrocławia (5:16) zaplanowano na godz. 7 rano, natomiast ostatni wieczorny pociąg z Wrocławia (20:52) przyjedzie do Bolesławca ok. godziny 23.

Od grudnia nie będzie pociągu "Kwisa", który obecnie w piątki jeździ do Lubania i w niedziele do Wrocławia. Zwiększy się natomiast liczba połączeń z Węglińca do Żar i Zielonej Góry. Dogodne przesiadki w Węglińcu ułatwią dojazd koleją np. na studia do Zielonej Góry.

Szczegóły nowego rozkładu jazdy pociągów dla stacji Bolesławiec poznamy w listopadzie.

(informacja PKP Bolesławiec/GA)

Zobacz także

PKP Bolesławiec