Uczniowie lubańskich szkół uczestniczyli w Festiwalu Nauki

Uczniowie lubańskich szkół uczestniczyli w Festiwalu Nauki
fot. www.sxc.hu W II Festiwalu Nauki, zorganizowanym przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, wzięło udział 106 uczniów klas szóstych.
istotne.pl festiwal, szkoła, ekologia, nauka

29 października w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju na II Festiwalu Nauki spotkali się uczniowie lubańskich szkół. Festiwal zorganizowało Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej. Ideą tej imprezy jest zaangażowanie uczniów starszych do przekazania wybranej wiedzy uczniom młodszym. Jest to także okazja do zaprezentowania się nauczycieli, którzy w tym przypadku pełnią funkcje promotorów. Tegoroczna propozycja pod hasłem „Zdobycze techniki a przyroda” została skierowana do nauczycieli fizyki i techniki.

Na zaproszenie odpowiedzieli nauczyciele z dwóch szkół: Gimnazjum nr 2 (promotor Sylwia Kucharczyk z 7 prezenterami) i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. KZL (promotorzy Grażyna Redźko i Marek Woroniec z 5 prezenterami).

W czasie Festiwalu uczniowie klas szóstych Szkół Podstawowych nr 3 i nr 4 poznali sposoby wykorzystania zjawiska elektryczności oraz związane z tym problemy ochrony przyrody i środowiska.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowali prezentację multimedialną połączoną z prezentacją doświadczeń. Dzięki wykorzystaniu przez nich minikamery wszyscy widzowie mogli śledzić na ekranie to, co działo się podczas przeprowadzanych doświadczeń. Prezenterzy z ZSP im. KZL przygotowali materiał multimedialny o elektrowniach wodnych i elektrowniach atomowych. Szóstoklasiści musieli też zmierzyć się z zagadkami, na które odpowiedzi zawarte były w prezentacjach. Łatwe to było tylko dla tych, którzy uważnie słuchali i patrzyli.

W nagrodę za włożoną pracę i, co tu ukrywać, pokonanie ogromnej tremy prezenterzy i ich promotorzy otrzymali pięknie wydane książki o Karkonoszach. Poszczęściło się też szkołom podstawowym, które oddelegowały swoich szóstoklasistów, ponieważ wzbogaciły one swoje biblioteki o wymienioną pozycję.

W imprezie uczestniczyło 127 osób (106 uczniów klas szóstych, 4 nauczycieli, 12 prezentujących, 3 promotorów, 2 pracowników RCEE). RCEE dziękuje pracownikom Łużyckiego Centrum Rozwoju za udostępnienie i przygotowanie sali oraz urządzeń audiowizualnych.

(informacja Urząd Miasta Lubań/GA)