Żołnierze hucznie uczcili swoje święto

Żołnierze hucznie uczcili swoje święto
fot. Gerard Augustyn Dwa dni trwały obchody święta Wojska Polskiego w Bolesławcu. Podczas obchodów mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć m.in. pokaz musztry paradnej i posłuchać żołnierskiej orkiestry.
istotne.pl wojsko, święto, orkiestra, musztra

Wojsko Polskie obchodzi swoje święto 15 sierpnia – w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej, stoczonej z bolszewikami w 1920 r. Bitwę tę nie bez kozery nazywa się "cudem nad Wisłą". Polskim siłom zbrojnym udało się wtedy bowiem pokonać o wiele liczniejsze wojsko wroga. Dzięki temu zwycięstwu od II Rzeczypospolitej oddaliło się widmo utraty niepodległości.

Przemarsz żołnierzyPrzemarsz żołnierzyfot. Gerard Augustyn

Obchody święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w Bolesławcu już 14 sierpnia. "23 Śląska Brygada Artylerii przygotowała szereg przedsięwzięć, które mają promować wojsko wśród bolesławian" mówi kapitan Remigiusz Kwieciński. "To święto to także okazja do spotkania różnych pokoleń żołnierzy, brygady z kombatantami, z weteranami oraz z lokalną społecznością" dodaje żołnierz.

Pokaz musztryPokaz musztryfot. Gerard Augustyn

14 sierpnia na bolesławieckim rynku odbył się pokaz musztry paradnej. Żołnierze Brygady, w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego, oddali salwę honorową.

Następnym punktem programu był przemarsz żołnierzy do amfiteatru w parku Waryńskiego, gdzie o 18:00 rozpoczął się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego. Orkiestra zaprezentowała bogaty wachlarz utworów o tematyce patriotycznej, ale nie tylko. O tym, że żołnierzom nieobca jest muzyka rozrywkowa, umundurowani muzycy przekonali publiczność, wykonując chociażby własną wersję wielkiego przeboju Kayah i Gorana Bregovicia – "Prawy do lewego".

Koncert orkiestry żołnierskiejKoncert orkiestry żołnierskiejfot. Gerard Augustyn

Po orkiestrze wojskowej na scenie amfiteatru wystąpił, istniejący od 1999 r., zespół kameralny Menuet. Związany z Filharmonią Jeleniogórską zespół zaprezentował bolesławieckiej publiczności koncert muzyki wiedeńskiej. W programie występu znalazły sie utwory rodziny Straussów i innych kompozytorów austriackich.

Zespół kameralny Menuet podczas koncertuZespół kameralny Menuet podczas koncertufot. Gerard Augustyn

15 sierpnia na terenie jednostki odbyła się polowa msza święta, która odprawił ks. prałat Andrzej Jarosiewicz. Po uroczystym nabożeństwie dowódca Brygady wręczył zasłużonym medale i awanse. Na Dniach Otwartych Koszar zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć bolesławieckich żołnierzy w akcji. Na oczach mieszkańców I Dywizjon Artylerii Samobieżnej zaimprowizował wykonanie zdania ogniowego. Obchody święta zakończył poczęstunek i obowiązkowa żołnierska grochówka.

Żołnierze i przedstawiciele władz na Dniach Otwartych KoszarŻołnierze i przedstawiciele władz na Dniach Otwartych Koszarfot. Gerard Augustyn
Samochód wojskowySamochód wojskowyfot. Gerard Augustyn

(informacja GA)