Polacy zdobyli srebrny medal na mistrzostwach świata bezdomnych

Polscy kibice
fot. Daniel Biernat Reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal w piątych mistrzostwach świata w piłce nożnej ulicznej. Piłkarskim rozgrywkom bezdomnych w Kopenhadze przyglądał się bolesławianin Daniel Biernat.
istotne.pl 0 zawody, bezdomność, daniel biernat, kopenhaga

Tegoroczne mistrzostwa świata odbyły się w centrum Kopenhagi. Rozegrano 360 spotkań. W turnieju udział wzięło 48 drużyn z całego świata. Koszty podróży polskiej drużyny do stolicy Danii pokrył Polski Związek Piłki Nożnej.

Daniel Biernat na mistrzostwach w KopenhadzeDaniel Biernat na mistrzostwach w Kopenhadzefot. Daniel Biernat
SędziowieSędziowiefot. Daniel Biernat

W sobotnim finale Polacy ulegli jedynie reprezentacji Szkocji 3:9, zajmując tym samym drugie miejsce. Jest to czwarty medal Polski w historii MŚ w piłce ulicznej – w tym drugi srebrny. Polacy mają też na koncie dwa brązowe medale. "Nasi chłopcy bardzo dobrze się spisali, mecze były bardzo ciekawe i emocjonujące, zabrakło trochę szczęścia w finale" mówi Piotr Miarka, bolesławianin, jeden z kibiców polskiej reprezentacji. Trzecie miejsce zajęła w Kopenhadze Liberia, pokonując Danię 11:5.

Polscy kibice na trybunachPolscy kibice na trybunachfot. Daniel Biernat
Polska reprezentacjaPolska reprezentacjafot. Daniel Biernat

W poprzednich latach turniej rozgrywany był pod nazwą "piłkarskie mistrzostwa świata bezdomnych", jednak, po sugestii ze strony FIFA i UEFA, organizatorzy MŚ zmienili nazwę. W finałowym meczu ubiegłorocznych mistrzostw świata w Kapsztadzie (RPA) Rosja pokonała Kazachstan 1:0. Nasza reprezentacja zwyciężyła 3:1 z Meksykiem, zdobywając tym samym brązowy medal.

Reprezentacja PolskiReprezentacja Polskifot. Daniel Biernat

Pierwsze mistrzostwa świata bezdomnych odbyły się w 2003 roku w Austrii. Polski zespół zajął wówczas dwunaste miejsce. W następnych latach Polacy zawsze byli na podium. W 2004 roku (Goeteborg) wywalczyli trzecie miejsce, a w 2005 (Edynburg) – drugie, po porażce 2:3 z Włochami.

(informacja i zdjęcia Daniel Biernat/GA)