Specjaliści od marketingu: glinoludy wzbudzają kontrowersje

Specjaliści od marketingu: glinoludy wzbudzają kontrowersje
fot. Krzysztof Gwizdała W rankingu na Najdziwniejszy i najbardziej absurdalny pomysł promujący miasto glinoludy zostały sklasyfikowane na 3 miejscu. Wytypowanie najbardziej kontrowersyjnego sposobu promowania miasta powierzono specjalistom od marketingu regionalnego.
istotne.pl ranking, glinolud, glinoludy, public, relations, proto.pl

Internetowy portal PRoto.pl opublikował ranking na Najdziwniejsze i najbardziej absurdalne pomysły promocyjne miast. Spośród 13 wybranych inicjatyw bolesławieckie glinoludy znalazły się na 3 miejscu. Badanie przeprowadzono wśród specjalistów zajmujących marketingiem regionalnym. Poproszono ich o krytyczną ocenę działań promocyjnych.

Autorzy rankingu podkreślają, że nie chodziło im o wskazanie najgorzej promującego się miasta, czy autorów najgorszego projektu, lecz pomysłu, który wzbudza największe emocje, a tym samym jest kontrowersyjny. W badaniu uwzględniono wydarzenia, które były opisywane przez media ogólnopolskie w okresie od stycznia do lipca 2008 roku. Anna Proszowska-Sala, szefowa Projektu Festiwali Promocji Miast Polski, jest zdania, że glinoludy z Bolesławca nie stanowią strategicznych punktów promocyjnych i nie mogą być celem samym w sobie. Mogą natomiast, zdaniem komentatorki, być uzupełnieniem większych projektów promocyjnych. Mariusz Wróbel – partner zarządzający Instytutu Marketingu Terytorialnego w wypowiedzi dla portalu PRoto.pl twierdzi, że: "Glinoludy zwracają uwagę przechodniów i poprzez swoją szarość i ilość wyróżniają z fajerwerku kolorów podczas targów turystycznych. Pomysł absurdalny, ale w jak najlepszym tego słowa znaczeniu".

Zwycięzcy rankingu Najdziwniejszy/Najbardziej absurdalny pomysł promocyjny miast:

  1. Pomysł radnych Sosnowca, aby Edward Gierek został twarzą ich miasta
  2. Inicjatywy stołecznego magistratu na promocję Warszawy: nowe hasła, logotypy i „kapuściany” film
  3. Akcja Glinoludy promująca Bolesławiec
  4. Akcja Uchofony promująca Małopolskę

(informacja MZ)

Zobacz także

Ranking PRoto: Największe kontrowersje wokół promocji miast