Sanktuarium nie otrzyma dotacji z ministerstwa

Sanktuarium nie otrzyma dotacji z ministerstwa
fot. Gerard Augustyn 300 tys. zł – o taką dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego starało się Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła. Wiadomo już, że parafia nie dostanie ani złotówki. W sobotę odbędzie się festyn, którego celem jest zbiórka pieniędzy na renowację zabytków w świątyni.
istotne.pl festyn, bazylika, urząd miasta, dotacja, ministerstwo

„Parafia miała zaplanowaną w tym roku renowację pięciu barokowych ołtarzy bocznych i pięciu obrazów” mówi portalowi IstotneInformacje.pl ks. dziekan Andrzej Jarosiewicz, kustosz Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła. Jednym z obrazów, który miał zostać odnowiony, jest bardzo cenne płótno Jerzego Wilhelma Neunherza. Środki na renowację Sanktuarium starało się pozyskać z kilku źródeł: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i bolesławieckiego magistratu.

fot. Marcin Zabawa

Jak się okazało, oprócz Zamku Wleń żaden inny dolnośląski zabytek nie otrzymał ministerialnej dotacji. Wniosek o jej przyznanie Sanktuarium przygotowało już w grudniu ubiegłego roku. „Do 20 czerwca nie otrzymaliśmy żadnego sygnału” opowiada kustosz. Wówczas resort poprosił o uzupełnienie wniosku. „Zrobiliśmy to i na tym skończyła się nasza korespondencja z ministerstwem” dodaje ks. dziekan Andrzej Jarosiewicz.

Wnętrze sanktuariumWnętrze sanktuariumfot. Marcin Zabawa

Kustosz świątyni przyznaje, że polityka resortu kultury jest dla niego niezrozumiała. Minister Bogdan Zdrojewski, który pochodzi z Wrocławia, podkreśla w wystąpieniach medialnych, że nie chce być posądzany o partykularyzm. „Ale na Dolnym Śląsku jest ogromne nasycenie zabytków, większe niż gdziekolwiek indziej w kraju, dlatego nasz region potrzebuje więcej środków” tłumaczy ks. dziekan.

Brak ministerialnej dotacji spowodował, że parafia musi zmniejszyć zakres zadania. Odnowione zostaną jedynie trzy ołtarze i trzy obrazy. Z budżetu gminy miejskiej Sanktuarium otrzyma na ten cel ponad 100 tys. zł (gdyby ministerstwo przyznało dotację, magistrat mógłby dać dwa razy tyle). Urząd marszałkowski wesprze świątynię kwotą 80 tys. zł. Potrzeba jeszcze ok. 120 tys. zł. Tę sumę parafia chce pozyskać we własnym zakresie. W sobotę w parku przy ul. Parkowej odbędzie się festyn, którego celem jest zbiórka pieniędzy na renowację zabytków w świątyni.

Festyn parafialny

Imprezę rozpocznie o 12:00 msza polowa pod przewodnictwem ks. prałata seniora Władysława Rączki. Po nabożeństwie na scenie zaprezentują się zespoły taneczne i muzyczne. Nie zabraknie konkursów sportowych. Atrakcją festynu będzie również loteria fantowa, w której można będzie wygrać m.in. pielgrzymkę do Rzymu i wyjazdy do Paryża, Wiednia, Budapesztu oraz Pragi. Zabawa potrwa do późna w nocy. „Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców naszego miasta do wzięcia udziału w tym wydarzeniu” mówi ks. dziekan Andrzej Jarosiewicz.

(informacja GA)

Zobacz także

Strona Sanktuarium Wniebowziętej Matki Kościoła