Uczniowie ZSOiZ pojadą do Niemiec

Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych
fot. istotne.pl Piętnastu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu wyjedzie na miesięczną praktykę do niemieckiego Chemnitz. Szkoła dostała grant unijny w wysokości ponad 36 tys. euro.
istotne.pl 0 edukacja, praktyka, grant, ue, zsoiz bolesławiec

Reklama

W ramach programu „Wspieranie mobilności zawodowej przyszłych pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej” piętnastka podopiecznych Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu na początku listopada wyjedzie do saksońskiego Chemnitz. Program napisany przez nauczycieli ZSOiZ został bardzo wysoko oceniony (szkoła otrzymała 97 punktów na 100 możliwych i grant unijny w wysokości ponad 36 tys. euro).

Zanim jednak uczniowie IV klasy Technikum Hotelarskiego wyjadą do Saksonii, muszą przejść 65-godzinne szkolenie: 50 godzin języka niemieckiego zawodowego i 15 przygotowania pedagogiczno-kulturalnego. „Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie poznają fachowe słownictwo z zakresu hotelarstwa. Uczą się, jak przywitać gości, jak ich pożegnać, jak zareagować na reklamację, w jaki sposób rozmawiać z pracodawcą” opowiada Edyta Chomiaczewska, nauczycielka ZSOiZ. „Uczniowie bardzo ładnie pracują na kursie. Lepiej niż na zajęciach” uśmiecha się.

fot. Gerard Augustyn

I nic w tym dziwnego. W szkoleniu uczestniczy 25 osób, ale do Chemnitz pojedzie już tylko 15. „Kto jest troszeczkę słabszy, może nie dać sobie rady” mówi Ewelina, uczennica szkoły i uczestniczka kursu. „Musimy dużo z siebie dać, dużo uczyć się w domu” dodaje.

Kurs jest intensywny. Zajęcia rozpoczęły się na początku września. Niekiedy będą się odbywały też w sobotę. Ale na pewno nie jest to próżny trud. „Ta praktyka pomoże uczniom w zdaniu egzaminu zawodowego” tłumaczy Edyta Chomiaczewska. Podopieczni ZSOiZ uzyskają też certyfikat Europass Mobility, który pomoże im w znalezieniu pracy – zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE.

Jednak, zdaniem wicedyrektorki placówki Barbary Smoleńskiej, wyjazd może przynieść bolesławieckiej młodzieży korzyści nie tylko zawodowe: „Na pewno ta praktyka przyczyni się do tego, że uczniowie nabędą większej odwagi w kontaktowaniu się z gośćmi, a także większej swobody w posługiwaniu się językiem obcym”. W 2003 r. absolwenci Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego odbyli półroczny staż w niemieckim Balve. „Byli zachwyceni” mówi portalowi IstotneInformacje.pl wicedyrektorka. „Nie mieli żadnego problemu ze znalezieniem pracy” dodaje.

fot. Gerard Augustyn

Praktyki w Niemczech, intensywny kurs języka niemieckiego, certyfikat Europass. Czy nauczyciele nie obawiają się, że ich podopieczni podejmą pracę u naszych zachodnich sąsiadów? „Staramy się ich przeszkolić tak, aby zostali w Polsce” podkreśla Edyta Chomiaczewska. – „Mamy nadzieję, że zostaną”. „Ja wolałabym pracować w Polsce” przyznaje Wioletta z IV klasy Technikum Hotelarskiego.

(informacja ii)

Reklama