TBS oddało do użytku nowy budynek

TBS oddało do użytku nowy budynek
fot. Gerard Augustyn W obiekcie przy ulicy Śluzowej 11 wybudowano 40 nowych mieszkań. Za dwa lata Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma oddać do użytku kolejne 80.
istotne.pl prezydent, urząd miasta, mieszkanie, tbs

Kolejny budynek TBS w Bolesławcu powstał przy ul. Śluzowej 11. Towarzystwo oddało do użytku 40 nowych mieszkań (1-, 2- i 3-pokojowych) o łącznej powierzchni ponad 1 700 m². W każdym z mieszkań znajduje się balkon. Najemcy będą mieli do dyspozycji także komórki w piwnicy. Co więcej, w każdej klatce schodowej wydzielono pomieszczenie do przechowywania wózków oraz suszarnię.

fot. UM

Mieszkania są gotowe do zamieszkania od zaraz. Wyposażono je w kuchenki elektryczne, zlewozmywaki, wanny, toalety i umywalki. Ściany są pomalowane, podłogi wyłożone wykładziną. Co ważne, budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powodów do narzekań nie powinny mieć też dzieci – z myślą o nich powstał tu niewielki plac zabaw. Ponadto wszyscy najemcy będą mieli dostęp do mediów (m.in. telefonii i telewizji). Mimo to oczekujący będą mogli wprowadzić się dopiero ok. 10 września. Wtedy bowiem uprawomocni się decyzja Organu Nadzoru Budowlanego o pozwoleniu na użytkowanie.

Wykonawcą budynku była firma z Zielonej Góry. Wartość inwestycji to prawie 5 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków gminy miejskiej i TBS oraz z zaciągniętego w Krajowym Funduszu Mieszkaniowym kredytu. Czynsz wynosi 8,20 zł za 1 m². Mieszkania zostały przydzielone przez komisję kwalifikacyjną.

„Chcielibyśmy, żeby powstawały dalsze budynki i żeby kolejne również były tak piękne” powiedziała podczas oficjalnego otwarcia, które nastąpiło 3 września, Ilona Suchecka, prezes TBS. Prezydent Piotr Roman dodał: „Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest firmą, która zadania realizuje stosunkowo tanio, co nie znaczy, że technicznie źle”.

Prezes TBS Ilona SucheckaPrezes TBS Ilona Sucheckafot. Gerard Augustyn

3 września z rąk Piotra Romana klucze do mieszkania otrzymała rodzina Januszków. „Jesteśmy bardzo zadowoleni” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Mariusz Januszek. – „Czekaliśmy na to mieszkanie z utęsknieniem 4 lata”. Jak przyznaje, rodziny nie stać ani na kupno własnego mieszkania, ani na wzięcie kredytu. „To było dla nas jedyne rozwiązanie” dodaje mężczyzna.

Prezydent Piotr Roman wręczył klucze rodzinie JanuszkówPrezydent Piotr Roman wręczył klucze rodzinie Januszkówfot. Gerard Augustyn

„TBS buduje tylko na wynajem, nie są to mieszkania, które mogą stać się własnością” mówi nam Ilona Suchecka. – „Wniosek może złożyć każdy, kto poszukuje mieszkania i spełnia warunki ustawowe”. Chętnych nie brakuje. Jak ustaliliśmy, obecnie ok. 120 wniosków czeka na realizację. Za dwa lata miejska spółka ma oddać do użytku kolejne dwa budynki (80 mieszkań).

Szczegółowe informacje o TBS można znaleźć na stronie firmy.

(informacja UM/ii)

Zobacz także

Strona Towarzystwa Budownictwa Społecznego