Festiwal Języka Angielskiego odbył się w Forum

Festiwal Języka Angielskiego odbył się w Forum
fot. Gerard Augustyn Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali pięć piosenek, jednoaktówkę i parodię telenoweli latynoamerykańskiej „Cream and crime” – wszystko w języku Szekspira.
istotne.pl festiwal, teatr, i lo, języka, angielskiego, leszek, idzikowski

Piosenki nauczyciela Leszka Idzikowskiego, jednoaktówka „Toksyczni” i parodia telenoweli latynoamerykańskiej – wszystko to można było zobaczyć i usłyszeć podczas ósmej edycji Festiwalu Języka Angielskiego, która odbyła się w czwartek 11 grudnia w sali kina Forum.

Leszek IdzikowskiLeszek Idzikowskifot. Gerard Augustyn

Przez lata impreza nosiła różne nazwy. „Idea była taka sama – motywować młodzież do nauki tekstów i piosenek w języku angielskim” mówi portalowi IstotneInformacje.pl Leszek Idzikowski. W programie ósmej edycji znalazło się m.in. pięć jego piosenek w aranżacji Mateusza Celmera.

fot. Gerard Augustyn

Wszyscy zebrani w sali kina Forum mieli też okazję obejrzeć jednoaktówkę Idzikowskiego. „Toksyczni to sztuka o tym, że ludzie bardzo łatwo ulegają złym wpływom, a powinni być silniejsi, powinni wierzyć w siebie” podkreśla nauczyciel.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Główną bohaterką sztuki jest młoda kobieta. Chce się kształcić, mieć szerokie horyzonty, ale jej chłopaka interesują tylko pieniądze i imprezy. Jej matka uważa, że córka powinna sobie zrobić operację plastyczną. Dziewczyna dochodzi do wniosku, że wpadła w depresję, w którą wpędzili ją najbliżsi. Jednoaktówkę kończą pytania: kim jestem? co robię? czego właściwie chcę? „Według mnie, sztuka kończy się optymistycznie. Główna bohaterka postawi na swoim” zaznacza autor „Toksycznych”.

fot. Gerard Augustyn
fot. Gerard Augustyn

Salwy śmiechu wywołała parodia telenoweli latynoamerykańskiej „Cream and crime”, napisana kilka lat temu przez byłą uczennicę Idzikowskiego – Noemi Stysiak. „Tekst w ogóle się nie zestarzał. To sztuka przeciw wszelkim uprzedzeniom – rasowym, językowym. Ona wyśmiewa je wszystkie” mówi anglista z I LO.

fot. Gerard Augustyn

Sala kina Forum była wypełniona po brzegi. W przerwach między kolejnymi punktami programu Leszek Idzikowski przeprowadzał wywiady z widzami – oczywiście w języku Szekspira.

(informacja GA)