Zespoły Bajm i Łzy wystąpią na Święcie Ceramiki

Zespoły Bajm i Łzy wystąpią na Święcie Ceramiki
fot. B.org Łzy i Bajm zagrają dla bolesławian na Święcie Ceramiki. Oprócz gwiazd polskiej estrady na scenach zaprezentują się także nasi lokalni artyści.
istotne.pl święto ceramiki, bajm, łzy

Przed nami 12 edycja Święta Ceramiki. W ciągu lat z małego lokalnego przedsięwzięcia odbywającego się w Rynku miasta, składającego się z kiermaszu ceramiki kilku producentów z Bolesławca oraz występów artystycznych lokalnych zespołów, impreza rozrosła się do najważniejszego przedsięwzięcia w roku, promującego miasto Bolesławiec. Obecnie Święto obejmuje całe centrum miasta.

W piątek 18 sierpnia wystąpi czołowa formacja pop-rockowa Łzy, a w sobotę obdarzona niesamowitym głosem, jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek, Beata Kozidrak z zespołem Bajm. W Rynku prezentować i sprzedawać swoje wyroby po promocyjnych cenach będzie ponad czterdziestu wystawców ceramiki z całego kraju i z zagranicy. Ceramika prezentowana będzie w jednorodnych drewnianych pawilonach, dzięki czemu Rynek miasta zyska niezwykły klimat. Bolesławiecka Ceramika zaprezentuje się na wspólnym stole promując markę "BOLESŁAWIEC THE BEST!". Prowadzone będą również zakrojone na szeroką skalę warsztaty ceramiki dla dzieci i dorosłych, profesjonalne pokazy powstawania wyrobów a także interaktywne działania – każdy z chętnych będzie mógł lepić w glinie, malować biskwity, tworzyć własne dzieła. Warsztaty prowadzić będą artyści ceramicy zrzeszeni w Związku Ceramików Polskich.

W tym roku zbudowane zostaną dwa piece ceramiczne: Rzymski i Raku, przy których można będzie obserwować wypał powstałych prac. Organizatorzy zaplanowali również kilka happeningów, w których wezmą udział Artyści Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego "Sztuka ponad granicami", uczestnicy Polsko-Czeskiego Młodzieżowego Pleneru, niezrzeszeni studenci ASP i "Złote Dziewczyny", symbol krakowskiego Rynku.

Tak jak w roku ubiegłym imprezę rozpocznie Wielka Parada Ceramiczna, w której udział wezmą zaproszeni goście, organizatorzy innych imprez plenerowych, władze miasta, mieszkańcy a także Gejsze, Samuraj na szczudłach i Aktorzy Teatru YOMA plujący ogniem i połykający go.

Na czas Święta ustawione zostaną dwie sceny – na placu Piłsudskiego z muzyką reggae i bluesem oraz główna na placu Popiełuszki. Na scenie nie zabraknie artystów z Bolesławca, swoje występy zapowiedzieli: Bogdan Nowak, Bartek Miarka a także zespoły taneczne tańca Flamenco, tańca nowoczesnego CANON i zespół taneczny MODUS z MDK. Na scenie głównej codziennie późnym wieczorem występować będą gwiazdy polskiej estrady, o których pisaliśmy wyżej.

W różnych miejscach imprezie towarzyszyć będą wydarzenia artystyczno-ceramiczne, happeningi, działania artystyczne, wystawy ceramiczne znanych artystów. Wśród nich m.in. Teatr Tancerzy Ognia YOMA z widowiskiem, które wprowadzi nas w niesamowity świat ognia. Obejrzymy również niezwykłe widowisko teatralne, oparte na osławionej historii Don Juana, fascynującego, niewiernego kochanka, który swoimi miłosnymi podbojami zadziwiał, gorszył i wzbudzał zazdrość. Imprezę na głównej scenie zakończą Tańczące Fontanny, widowisko plenerowe, woda, światło, muzyka zsynchronizowane we wspólnym działaniu, przy udziale 40 osobowej orkiestry Eunesses Musicales, podczas którego obserwować będziemy nie tylko piękno tańczących fontann ale również znakomite połączenie tańców świetlnych i efektów pirotechnicznych z muzyką filmową, rozrywkową i klasyczną.

Na imprezie nie zabraknie również sportu. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na Mistrzostwa Euroregionu w Wyciskaniu i Zawody Siłaczy o puchar ERN. Po obejrzeniu pięknych dziewczyn biorących udział w Maratonie Aerobiku, wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w II Biegu po Ceramiczną Filiżankę schodami Urzędu Miasta!

Organizatorzy zamierzają zmienić miasto w przedostatni weekend sierpnia w artystyczną krainę. Ten kształt imprezy już w ubiegłym roku został pozytywnie oceniony przez mieszkańców oraz aktywnie biorących udział w Święcie turystów z pasa przygranicznego Euroregionu Nysa, terenu Dolnego Śląska i ważniejszych miast Polski. Efektem jest zauważenie imprezy i nominowanie jej do Dolnośląskiego Klucza Sukcesu za rok 2005 w kategorii najciekawsze wydarzenie lub inicjatywa kulturalna. Tegoroczna impreza otrzymała dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy-Polska w Euroregionie Nysa oraz z budżetu państwa.

(informacja BOK Bolesławiec)