Policjanci obchodzili swoje święto

Policjanci obchodzili swoje święto
fot. Krzysztof Gwizdała W Bolesławcu odbyły się uroczystości z okazji Święta Policji. W rynku, w miejscu gdzie zginął starszy sierżant Dariusz Chełkowski, odsłonięto pamiątkową tablicę.
istotne.pl policja, święto, dariusz chełkowski

W czwartek w Bolesławcu uroczyście odchodzono Święto Policji. W tym roku jest to 87 rocznica powstania Policji Państwowej. Podczas odprawy w Sali Rajców bolesławieckiego Ratusza nastąpiło uroczyste wręczenie policjantom odznaczeń i aktów nominacji na wyższe stopnie służbowe. W uroczystości wzięli udział m.in.: wicewojewoda Roman Kulczycki, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Zbigniew Maciejewski, delegacje innych służb mundurowych, władze samorządowe, zaproszeni goście.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

W drugiej części uroczystości, w miejscu zabójstwa starszego sierżanta Dariusza Chełkowskiego, odsłonięto pamiątkową tablicę. Na uroczystości obecna była rodzina zabitego 12 lat temu policjanta. Odsłonięcia tablicy dokonali: wicewojewoda Roman Kulczycki, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Zbigniew Maciejewski, prezydent Bolesławca Piotr Roman, komendant KPP Bolesławiec Adam Różycki oraz Genowefa Sikora, matka zastrzelonego policjanta. Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Legnicy oddali salwę honorową. Bolesławieckie obchody Święta Policji zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org
Brak opisuBrak opisufot. B.org

Okoliczności tragicznej śmierci Dariusza Chełkowskiego

Sierżant Dariusz Chełkowski (urodzony w 1969 r.) przyjęty został do służby w Wydziale Prewencji Komendy Rejonowej Policji w Bolesławcu w październiku 1990 roku. Od 1992 roku pełnił obowiązki dzielnicowego, a następnie do roku 1994 był policjantem w Wydziale Ruchu Drogowego i Prewencji KRP w Bolesławcu. W okresie od 1 lipca 1994 roku do 16 października 1994 roku był delegowany do czasowego pełnienia służby w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie. Realizował zadania bezpośrednio związane z ochroną ładu i porządku publicznego.

10 grudnia 1994 roku patrol, w którym był sierż. Dariusz Chełkowski, legitymował na bolesławieckim rynku osoby podejrzane o pobicie. Wezwany do pomocy inny radiowóz policyjny przewiózł zatrzymanych do Komendy. Interweniujący policjanci wraz z poszkodowanym zostali na miejscu zdarzenia i czekali na powrót radiowozu. Wtedy z przeciwnej strony Rynku padł strzał. Kula rykoszetem odbita od podłoża ugodziła w plecy sierżanta Dariusza Chełkowskiego, który mimo natychmiastowej pomocy zmarł po kilku godzinach w szpitalu. Strzał został oddany przez pijanego kolegę poszkodowanego, który chciał pomścić jego pobicie. Broń posiadał nielegalnie.

Sierżant Dariusz Chełkowski pozostawił żonę i osierocił 5-letniego wówczas syna. Pośmiertnie odznaczony został krzyżem zasługi za dzielność oraz mianowany na stopień starszego sierżanta.

(informacja A. Gergont, rzecznik prasowy urzędu miasta)