Od początku czerwca wybuchło 58 pożarów lasów

Od początku czerwca wybuchło 58 pożarów lasów
fot. S. Łasocha Strażacy apelują do ludzi o przestrzeganie zakazu wstępu do lasu. Od początku czerwca bolesławiecka straż pożarna wyjeżdżała do płonących lasów 58 razy.
istotne.pl pożar, ogień, las

Długotrwała susza i utrzymujące się wysokie temperatury sprzyjają wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. W czerwcu i lipcu na terenie powiatu bolesławieckiego staż pożarna gasiła 109 pożarów, w tym 58 razy gaszono płonące lasy. Ognień poczynił straty na 384 tys zł. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu apeluje do mieszkańców powiatu o przestrzeganie zakazu wstępu na tereny leśne. Zakaz obowiązuje we wszystkich nadleśnictwach położonych na terenie bolesławieckiego powiatu. Osobom nie przestrzegającym zakazu grożą wysokie kary. Obszary leśne poszczególnych nadleśnictw są monitorowane za pomocą telewizji przemysłowych. Dodatkowo pracownicy służby leśnej patrolują tereny leśne z ziemi i powietrza.

W związku z licznymi pożarami traw na terenie miasta i powiatu strażacy apelują także o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się otwartym ogniem. Jego zaprószenie (np. rzucony niedopałek papierosa) powoduje pożar wysuszonej pokrywy gleby, który w warunkach suszy bardzo szybko się rozprzestrzenia, zagrażając ludziom, mieniu oraz środowisku. Ostatniej doby przy ul. Kraszewskiego w Bolesławcu ogień strawił 1 hektar trawy. Pożar trwał około 3 godzin. W akcji gaśniczej brały udział 3 jednostki straży pożarnej. Straż przypomina także o zapewnienie opieki i nadzoru nad dziećmi i młodzieżą. Wakacyjne statystyki pokazują, że za powodowanie pożarów często odpowiedzialni są młodzi ludzie.

(informacja J. Kieler, KP PSP Bolesławiec)