Dawny Bolesławiec: ulica Bolesława Kubika

Dyskusja dla wiadomości: Dawny Bolesławiec: ulica Bolesława Kubika.


  • .... (qnO6n), 2014-04-27 20:22 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Szanowny Q proponuję wycieczkę do Wrocławia (Archiwum Państwowe) ale również w IPN i w fundacji pamięć Pamięć i Przeszłość, sporo źródeł jest.

  • QQQ (AN0Ww6), 2014-04-27 20:30 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Tak się składa że byłem na takiej wycieczce i widziałem te źródła, delikatnie mówiąc nieco mijają się z tym co się tutaj pisze. A tak na marginesie w AP Wrocław brak jest materiału do tego tematu (oj nie zna Pan/Pani zasobu).

  • ,,,,, (ekh48y), 2014-04-27 21:02 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Polecam piąty akapit od góry w którym opisana jest działalność podziemia na terenie Bolesławca a materiał zawiera bibliografię, sporo źródeł potwierdza działalność podziemia.

    http://www.istotne.pl/glos_boleslawca1682.php.

  • TŁ (dRjbPs), 2014-04-27 23:05 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Wgłębiając się w historię dzisiejszej ulicy Kubika należy podać, że jest to jedna z młodszych ulic miasta. Na jej terenie znajdował się Bleichgarten - bielnik do tkanego w mieście płótna. Ulica powstała dopiero w XIX wieku, gdy miasto na dobre wyszło poza mury. Jej górny odcinek nosił nazwę Promenada Stawowa, dolny Promenada Zamkowa. Ponieważ promenada służyła przede wszystkim do spacerów, wychodząc ze zbudowanych wzdłuż niej domów, nie wchodziło się niemalże pod koła samochodów, jak ma to miejsce dziś. Na jednym ze zdjęć widać nawet płotki ogródków przydomowych. Resztki podobnych zachowały się na ulicy Wybickiego.

    W dolnej części przetrwały wojnę okazałe wille, PRL-u nie było im jednak dane przetrwać. Śladem po nich jest tarasowe założenie ogrodowe u podnóża murów. Choć nie można wykluczyć ich XVIII-wiecznego pochodzenia po Gottliebie Liebnerze i jego ogrodzie w tym miejscu. To jest jednak temat na solidną opowieść słowem pisanym.

    Zastanawia mnie tylko, czy ktoś ma zdjęcia żabki, która była na tarasie i którą rozbito, a dziś po niej nie ma żadnego śladu?

  • oo (qWYhJ), 2014-04-28 00:23 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Bardzo lubię tego typu komentarze jak powyższy, które wnoszą coś do tematu w sposób konstruktywny i bez chamstwa, to się nazywa kultura wypowiedzi :).

  • Anonim (AN0tfV), 2014-04-29 00:11 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~TŁ napisał(a): Wgłębiając się w historię dzisiejszej ulicy Kubika należy podać, że jest to jedna z młodszych ulic miasta. Na jej terenie znajdował się Bleichgarten - bielnik do tkanego w mieście płótna...

    Od takich właśnie miejsc do dzisiaj w wielu polskich miastach zachowały się nazwy Bielany.

  • 1
  • 2

Reklama