Dawne ulice Bolesławca: Mickiewicza

Dyskusja dla wiadomości: Dawne ulice Bolesławca: Mickiewicza.


  • bolesławianin (qWZJP), 2014-03-29 01:14 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Bardzo ciekawe są te artykuły, czytam każdy i zastanawiam się czego ciekawego się jeszcze dowiem o moi regionie, miło że istotne mają weekendowy cykl poświęcony kulturze i historii.

  • damski95 (AtPxN0), 2014-03-29 01:38 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Bardzo fajnie teraz popatrzeć jak to kiedyś było w naszym mieście. Oby więcej takich zdjęć :).

  • Malkon (dRjiEp), 2014-03-29 08:35 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Miłe dla oka. Sto lat temu a dzisiaj. Wcześniej puste ulice a dzisiaj zapchane samochodami.

  • lelek (ANUfzh), 2014-03-29 11:16 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Jedyne ciekawe artykuły na tym portalu.

  • TŁ (dRjiri), 2014-03-29 21:45 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Nieco rozszerzając tekst. Ulica Mickiewicza nazywała się pierwotnie Sperlinggasse - Zaułek Wróblowy. Często zdarzało się w niemieckich miastach, że na ulicach o takiej nazwie znajdowały się przybytki uciech. W Bolesławcu nie ma jednak informacji o takowym.
    Gdy powstała stacja kolejowa, ulica Mickiewicza jeszcze nie istniała. Ale było już przejście przez Hundegasse - dziś Daszyńskiego. I z tego powodu ulica, która wcale nie wychodziła bezpośrednio na dworzec, została nazwana Bahnhofstrasse - Dworcowa. Z kolei przy dzisiejszej Ogrodowej znajdowała się stacja pocztowa, a na terenie obecnej Mickiewicza ogród zwany pocztowym.
    Gdy obok dworca zbudowano dziś nieistniejącą już pocztę, stację pocztową połączono z pocztą groblą, usypaną w poprzek wyrobiska żwirowni oddzielającej miasto od dworca, tworząc tym samym dzisiejszą Kaszubską. Dopiero w późniejszych latach wytyczono Poststrasse - Mickiewicza wbijając trzy słupy na obu krańcach, przy czym właściciele od strony miasta musieli odstąpić zastrzeżony przez miasto odcinek na potrzeby powstającej wtedy promenady miejskiej. A wytyczono ją na wniosek mieszkańców ulicy Górnej - Sierpnia 80, którzy wyrazili taką wolę ze względu na sporą liczbę obejść przeszkód terenowych w drodze do dworca kolejowego.
    Żeby nie przedłużać, to z hisorii współczesnej należy podać, że po wojnie na Mickiewicza była pierwsza siedziba PZPR.
    2014-03-29, 22:10I drobne sprostowanie tekstu. Właściciel drukarni nazywał się Fernbach, a nowoczesna maszyna drukarska została umieszczona w dobudowanym budynku, gdzie dziś jest sklep Roma.

  • Anonim (qWYCL), 2014-03-30 22:24 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Mi się bardzo podoba to że ludzie uzupełniają informacje o wiedzę, która jest znana tylko czasami kilku osobą, te artykuły i informacje pod nimi zapewniają że nasza lokalna historia zostaje utrwalona.

  • E.G (AtPyAd), 2014-03-31 08:24 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Bardzo ciekawe są te informacje o starym Bolesławcu i okolicach a najbardziej fascynują mnie czarno-białe zdjęcia.

Reklama