Pensja minimalna

 • Minimalna stawka godzinowa to tylko połowa sukcesu - za nią musi iść kwota wolna w tej samej wysokości. Tak aby wyznacznikiem poziomu życia w kraju była wysokość pensji minimalnej a nie średnia krajowa. http://biznes.onet.pl/minimalne-pensje-w-europie-gdzie-stawki-sa-najwyzs,18859,5607756,16173399,fotoreportaze-detal-galeria.

 • Anonim (AtPxzG), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  A dlaczego razem z podniesieniem pensji minimalnej nie wprowadzić surowych sankcji dla każdego "przedsiębiorcy" zatrudniającego na czarno pracowników? Moim zdaniem taki co zatrudnił choć jedną osobę na czarno powinien mieć zabrane uprawnienia do prowadzenia działalności i nie tylko (zakaz wykonywania działalności gospodarczej, zajmowania stanowisk kierowniczych i pełnienia funkcji publicznych) co najmniej na 10 lat. Do tego kara grzywny co najmniej 5 cyfrowa z zagrożeniem konfiskaty majątku na pokrycie kary. Zastanowiłby się wówczas każdy "nowobogacki" czy lepiej być uczciwym i mieć parę złoty mniej czy być oszustem, który może dużo stracić na takim procederze. Dzisiaj prawie każdy zna kogoś, kto zatrudnia na czarno lub pracowników, którzy na rękę otrzymują inne wynagrodzenie niż na liście płac.
  Dlaczego, przedsiębiorcy nie chcą wyeliminować ze swoich szeregów tych "czarnych owiec", dlaczego tolerują oszustów i złodziei.

 • Anonim (AkNrio), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Dlaczego za pracę ludzi na czarno wini się pracodawcę? Dlaczego nikt nie zauważa, lub nie chce zauważać, że to nasze Państwo narzucając tak wysokie obciążenia na finansowe na pracę jest winne tej sytuacji. Dlaczego "pracownik" od razu tych ludzi, którzy w trudnych warunkach jakie są w Polsce jednak zatrudniają, nazywa oszustami i złodziejami. Niech "pracownik " sam założy firmę i będzie nowobogackim leżącym na forsie człowiekiem i podda się restrykcjom, które proponuje, to wtedy zobaczy jak to jest. A wam wszystkim, którzy pracujecie życzę abyście dostawali pensje brutto i sami opłacali zusy i podatki to wtedy dotarło by do Was kto tak naprawdę Was okrada.

 • Anonim (AtPxzG), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Drogi "ne ne" każdy pracownik otrzymuje pensje brutto, tylko pracodawca jest zobowiązany z tej pensji potrącić podatek oraz ZUS i przekazać je we właściwym terminie do tych instytucji. Jeżeli tego nie robi przywłaszcza pieniądze, które nie należą do niego. Jeżeli tego ktoś nie rozumie nie powinien prowadzić działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza nie jest działalnością przestępczą w której zaszczytem jest okradanie innych. Prowadząc działalność gospodarczą należy przestrzegać obowiązujących w danym kraju przepisów. Jeżeli ich się nie przestrzega w sposób świadomy to niestety jest się przestępcą. Nic tego nie usprawiedliwia. Nikt też nikogo nie zmusza do bycia pracodawcą, jeżeli jest tak źle nim być to proszę się zatrudnić jako pracownik - super sprawa prawda, nie ma kłopotów z US i ZUS nikt się nie czepia, człowiek przychodzi rano do pracy, zrobi co musi i wraca szczęśliwy do domu. Na wszystko go stać i zero problemów, prawda? Po co więc się męczyć i być pracodawcą? Po co?
  Dla Twojej wiadomości kwestie obowiązku opłacania podatków i zusów regulują
  art. 218 § 1a, art. 284 § 2, Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Z 1997 r. Nr 88, poz. 553)
  Czekam na czasy gdy nasze państwo będzie skutecznie egzekwować od krnąbrnych należne mu podatki, wówczas będzie można je obniżyć.

 • Anonim (AN0bSj), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Zagwarantuj podniesienie wynagrodzenia minimalnego na poziomie 2 tys netto.

 • Anonim (AN0Ee2), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Średni zarobek w Polsce wynosi 4 tysiące. Znaczy się coś nie tak jest z podziałem.

 • Anonim (AN0bSj), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Do sredniej wliczaja sie wynagrodzenia prezesow ktorzy maja na miesiac ponad 100 tys.

 • Ustanowienie kwoty wolnej w wysokości minimalnej krajowej nie zależy od pracodawców. Oni już płacą tyle ile człowiek potrzebuje na przeżycie. / pensja minimalna 1600 /Problem tkwi w fiskalizmie. Aby zrealizować takie zamierzenie należy wprowadzić drastyczne oszczędności w sferze budżetowej a szczególnie w administracji.
  Myli się Pan że zatrudnianie na czarno jest spowodowane pazernością. Gdyby ustalona była pensja minimalna 1600 oraz kwota wolna 1600 nie było by szarej strefy.
  Proszę zwrócić uwagę że państwo ogłaszając przetargi kieruje się tylko najniższą ceną. Nigdy nie bierze pod uwagę wysokości stawek godzinowych dla pracowników. Dlatego zatem w realizacji takich zleceń zatrudnianych jest najwięcej ludzi na " śmieciówkach. ".
  Dam Panu drugi przykład dotyczący Pana.
  Załóżmy że potrzebuje Pan wymienić w mieszkaniu okna. Proszę wskazać jaką ekipę pan weźmie. Tą najtańszą czy taką gdzie pracownicy mają średnią krajową i firma płaci wszystkie podatki?
  To powinno dać Panu odpowiedź kto w praktyce zatrudnia na czarno. Robi to zleceniodawca bo to on nie ma pieniędzy.
  Pieniądze z rynku przejmuje państwo i wydaje na, nagrody, trzynaste pensje, limuzyny, wyposażenie gabinetów, rozmowy telefoniczne, zbędne inwestycje, przerost zatrudnienia, delegacje, diety, imprezy, dotacje itp.
  Pracodawcy nie opłaca się płacić pod stołem. Płacąc legalnie może całą sumę odpisać od podstawy opodatkowania. Natomiast pod stołem płaci opodatkowanym pieniądzem i naraża się na donosy. Częstokroć zatem robi to tylko dlatego aby dać więcej pracownikowi. Dziwi że Pan nie zauważa jak wysokie podatki są w Polsce.
  WAT 23 + DOCHODOWY 18 + WSZYSTKIE PODATKI POŚREDNIE zależności od branży. / najwięcej opłat płaci transport ciężarowy oraz gastronomia/hotelarstwo /Suma zbliża się do 80%.
  Potem gdy dostaje Pan do ręki wypłatę, wydając ją płaci Pan podatki po raz drugi.

 • Anonim (AtPxzG), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Panie Przemysławie, podaje pan tylko jedną stronę medalu. Jeżeli ja chcę wymienić okna w moim mieszkaniu to za 1600 zł miesięcznie mnie nie stać na cokolwiek, bo do samej SM Bolesławianka muszę zapłacić 620 zł a pozostałe media, tel, tv i życie? Jeżeli już wybiorę tanią firmę to tylko taką która zapewni mi fachowy montaż. Ja nie wiem i nie mogę sprawdzić czy firma legalnie zatrudnia osoby do mnie wysłane.
  Proszę się zastanowić nad tym co Pan pisze. Jeżeli na rynku np. bolesławieckim jest 4 firmy budowlane, w tym jedna która płaci pracownikom średnią krajową odprowadza wszystkie podatki itp. Pozostałe 3 firmy zatrudniają pracowników na czarno. Wg Pana to te 3 firmy upadną bo im się nie opłaca pod stołem wypłacać wynagrodzeń? Bzdura, najgorzej ma ta legalnie prowadząca działalność, nie dlatego że podatki są wysokie tylko dlatego że pozostałe firmy oszukują, okradają pracowników i skarb państwa. Usprawiedliwianie się wysokimi podatkami jest tak jak usprawiedliwianie zachowania księży pedofilów prawdami wiary i miłością do bliźniego.
  A zastanawiał się Pan dokładnie z czego bierze się to że przetargi państwowe najczęściej wybierają najniższą cenę? Właśnie z takich komentarzy i pieniackich zachowań właścicieli prywatnych firmy, którzy krzyczą by ograniczyć koszta administracji, składają skargi na komisje przetargowe podnosząc, że skoro ich cena była najniższa to powinna wygrać.
  Proszę jednak o odpowiedź, Pana jako przedsiębiorcę - dlaczego przedsiębiorcy nie chcą ze swoich szeregów wyeliminować osób łamiących prawo, zatrudniających ludzi na czarno, a jedyne co robią to usprawiedliwiają ich sprzeczne z obowiązującym prawem zachowanie?

 • Temat dotyczy pensji minimalnej i kwoty wolnej -- zatem czy Pan jako pracownik uważa że powinno to być uregulowane czy nie.

  Kwota wolna w wysokości pensji minimalnej brutto.
  2014-03-23, 16:38Władza naszym zdaniem powinna pomagać w prowadzeniu działalności gospodarczej a nie utrudniać.

 • Płaca minimalna (pensja) w 2014 r. to 1680 zł. To jest też wielkie g...o, ale zwracam uwagę "fachowcom" na forum na ten drobny błąd. zabieracie głos, a nie wiecie o jakiej kwocie piszecie. Kilka dni temu kilkudniowy pracownik w firmie w której pracuję powiedział, że na czarno to i za 500 zł, ale legalnie to mu się nie opłaca bo z MOPS-u ma 530 i na fuchach drobnych zarobi 500-600.

 • Gdyby płaca minimalna 1680 była jednocześnie kwotą wolną to nie było by to wielkie gówno.
  Pracodawcy zatrudniający legalnie płacą 1680 a pracownik dostaje sporo mniej. Kto mu to zabiera?
  Aby pracodawcy mieli możliwość spełnienia oczekiwać pracowników przynajmniej w minimalnym wymiarze muszą sami być odciążeni przez skarb państwa.
  To że płacimy jedynie VAT i podatek dochodowy nie jest przecież prawdą. Mnóstwo pomniejszych opłat akcyz, zezwoleń jest bezpośrednią przyczyną niskich płac lub czarnego rynku pracy.
  Powtarzam * Kwota wolna w wysokości płacy minimalnej brutto skutkowała by natychmiastowym zniknięciem szarej strefy. ".

 • Anonim (AtPxzG), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Panie Przemysławie, odpowie Pan na moje pytanie?

  "Proszę jednak o odpowiedź, Pana jako przedsiębiorcę - dlaczego przedsiębiorcy nie chcą ze swoich szeregów wyeliminować osób łamiących prawo, zatrudniających ludzi na czarno, a jedyne co robią to usprawiedliwiają ich sprzeczne z obowiązującym prawem zachowanie? ".

 • Anonim (AE71RY), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Do średniej nie wliczają się wynagrodzenia na czarne i dawanie "w łapę" ;) myślę, że tego więcej niż pensji prezesów :) Do średniej nie wliczają sie kłamliwie wyłudzone zasiłki "samotnych matek" żyjacych z facetem, a dla mopsu- bez. Do średniej nie wliczają sie wyłudzone dotacje.

 • Anonim (AkNr3n), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Czytając wypowiedzi "pracownika" wychodzi mi, że jest to urzędnik zainteresowany utrzymaniem istniejącego systemu i wysokich podatków, zusów i innych danin aby on mógł żyć na wyższym poziomie. Gdy pisałem o pensji brutto wypłacanej pracownikowi na rękę to on mi w oczy ordynacja podatkową, nie rozumiejąc sensu mojej wypowiedzi. W Polsce panuje zamordyzm fiskalny przez, który ludzie nie mogą godnie zarabiać.
  Pytanie powinno brzmieć- dlaczego zwykli ludzie i zwykli przedsiębiorcy jeszcze tolerują stan prawny w Polsce i swoistą republikę urzędniczą?