Dawny Zamek Grodziec

Dyskusja dla wiadomości: Dawny Zamek Grodziec.


 • Anonim (AKcLjK), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Po polsku, cztery miasta wokoło Grodźca to; Bolesławiec, Lwówek, Złotoryja, Chojnów i nie jedna sala a kilka, już ukończonych w tym nad salą rycerską komnaty sypialniane z łożami minionych epok oraz zbrojownia, kaplica i parę komnat w wieży do wynajęcia na nocleg. Po za tym cały zamek można zwiedzać począwszy od wieży widokowej po przez wszystkie krużganki, korytarze toaletowe po tarasy obronne, te wokoło samego zamku jak i te na murach. Gdyby konserwator nie upierał się przy oryginalnej odbudowie a zezwolił na nowoczesne podejście do tematu odbudowy to wszelkie nowoczesne technologie - tańsze - imitujące dawny budulec przyczyniłyby się do postępu prac i uatrakcyjniły zamek już dawno temu. Mimo to zamek robi wrażenie i warto go zwiedzać w końcu to zamek na wulkanie. :).

 • Anonim (ANUf1L), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Nie wspomniano nic o Stefanie który kiedyś był właścicielem Zamku a później Brytanii.

 • Anonim (ANuZIN), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Zabrakło mi tu prezentacji losów zamku i pałacu po roku 1945. Istnieją przecież źródła. Żyją świadkowie, jak choćby p. Michał Sabadach z Uniejowic. Wiele wniosłaby rozmowa z aktualnym kasztelanem p. Zenonem Bernackim z pobliskich Czapli. Niemniej tekst ciekawy. Dobre tłumaczenia z niemieckiego.

 • Anonim (dRjUAQ), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Stefan nigdy nie był właścicielem zamku. Był on właścicielem pałacu, znajdującego się podnóża góry z zamkiem. Na jednej z pocztówek widoczny jest pałac (budynek w kształcie litery C). Pałac, który w czasie wojny uchronił się przed zniszczeniami w późniejszym okresie był dewastowany przez kolejnych właścicieli i użytkowników. Nie byłem tam od czasu gdy jego właścicielem i mieszkańcem był Stefan. Może ktoś ma wiedzę o tym co się w pałacu obecnie dzieje proszę o podzielenie się swoją wiedzą.
  2014-05-03, 15:43Patrząc na mapkę wspomniany wyżej pałac znajduje się po prawej stronie i jest przy nim napis Schloss (zamek - pałac). W pałacu po wojnie zamieszkiwali pracownicy odbudowujący - uruchamiający kopalnię "Konrad". W późniejszych latach mieszkali pracownicy pobliskiego PGR. Z przepięknych sal ze sztukateriami zrobiono mieszkania. Postawiono ścianki działowe. Wprowadzono centralne ogrzewanie niszcząc przy tym sztukaterie. Nieszczelności w dachu też wpływało niszcząco na ozdoby stropów. Stary system grzewczy pałacu to był system kominków na parterze. Kominki były umieszczone co kilka metrów i w taki sposób żeby swoim ciepłem ogrzewały sale na parterze a nagrzane powietrze ogrzewało pomieszczenia na pierwszym piętrze. Paleniska tych kominków znajdowały się od strony korytarza. Ułatwiało to pracę osoby odpowiedzialnej za utrzymanie w nich ognia.

 • Anonim (dRjUAQ), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Uzupełnienie do wcześniejszych moich wpisów. Z rozmowy z jednym z byłych pracowników ZG Konrad i byłym mieszkańcem Grodźca opisywany pałac w okresie odbudowy Konrada - u był hotelem pracowniczym. Po wybudowaniu osiedla przy ZG "Konrad" pałac został przekazany w2ładzom gminy a te traktowały go jako budynek komunalny i zasiedliły mieszkańcami, którzy podobnie jak gmina nie dbały o ten obiekt. W jego wnętrzach chowane były zwierzęta w tym drób, który zamieszkiwał na strychu. Pojawiających się dziur w dachu nikt nie łatał a część więźby była bezmyślnie wycinana na cele opałowe. Przejęcie pałacu przez Stefana O. (nie żyje od około dziesięciu lat) było dla niego częściowym podratowaniem przed dalszą dewastacją. Nowy właściciel naprawił dach i zamieszkiwał tam przez kilka lat. Jako, że w Bolesławcu realizował dużą inwestycję nie był w stanie udźwignąć całkowitej odbudowy pałacu w Grodźcu. Kto jest obecnie właścicielem tego obiektu nie wiem.

 • Anonim (AE7hWQ), 4 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Znakomity cykl, gratulacje, Panie Sebastianie, keep up the good work :).