Czwarta tablica pamiątkowa na pomniku Kresowiaków?

Dyskusja dla wiadomości: Czwarta tablica pamiątkowa na pomniku Kresowiaków?.


 • Anonim (AEwZlE), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  No, taką okrągłą (6 8) rocznicę trzeba uczcić. BEZ DWÓCH ZDAŃ.
  A od przyszłego roku zaczną robić tzw. Aleję zasłużonych (Gwiazd), Będzie się zaczynać przy pomniku, a kończyć obok nowo wybudowanego Domu Seniora.
  W setną rocznicę zaczną "dekorować" elewację budynku. Tylko czekać na monetę z okazji rocznicy i zmianę nazwy jakiejś ulicy. Może Dzieci Wrześni zmienić na Dzieci Sybiraków.
  Nie mam nic do Sybiraków (wręcz przeciwnie ), ale jeden pomnik chyba wystarczy z odpowiednią tablicą pamiątkową. Jeżeli sybiracy chcą, to niech sobie montują tablice pamiątkowe na swoich budynkach domowych (Tu mieszkał taki to a taki, na Syberi przebywał tyle to a tyle, został zesłany za to a za to, wrócił i osiedlił się w tym domu). Może to się przyda komuś za kilkanaście, jako żywa lekcja historii. Ale robić tablicę w 68 rocznicę? GŁUPOTA.
  Ps. Może zamiast tablic, Sybiracy, Jugosłowianie i Francuzi, zrzucą się (tylu ich jest ) i zrobią jakiś obiekt użyteczności publicznej (może skate park) i nazwą go imieniem Repatriantów z Syberii, Jugosławii i Francji? Może rewitalizacja parku i fontanny obok zakonnic. I wtedy umieszczać tablicę fundatorów.

 • Anonim (AE7gVl), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Człowieku... a może nie... Ty, który nazywasz siebie "emerytem za parę lat". Wiesz o czym piszesz czy piszesz o czym wiesz? Twoja wypowiedź, to skutki braku lekcji prawdziwej historii w szkole. Smutne to... W jaki sposób chcesz zachować polskość, ukazać kolejnym pokoleniom dzieje, całą martyrologię narodu? A może nie jesteś Polakiem?

  Pomnik od dawna stoi... zostanie dodana jedynie tablica... i to nie za twoje pieniądze...

 • Anonim (AtPyTp), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Po co?
  Czy jedna tablica (pomnik) to za mało?

 • / Może dla ciebie to jest zwykłe nic a co tacy ludzie mogą powiedzeć walaczyli dla twokego zdrowego tyłka abyś ty i twoja rodzina miała coś w misce tak samo powiesz że ludzie AK walczyli tylko po to aby sobiep o walaczyć wez sobie to do serca bo widze że dla ciebie to papier toaletowy a nic coś ważnego.
  2013-04-19, 19:12Zresztą ta tablica to nie jest majątek lepsze to niz budowanie pomników z TU-154 tam zgieneli ludzie co byli gdzieś wyżej a ci to zwykli ludzie co odawali krew.

 • Anonim (AtPxV9), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Sybiracy walczyli? Gdzie? Na Sybirze?

 • Anonim (AE7gVl), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Ludzie, wasza ignorancja jest porażająca... Bierzcie przykład z Żydów - Oni dziś obchodzą bardzo uroczyście 70 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Do Polski wielu z nich przyjechało po to tylko, by zaakcentować pamięć o tych, którzy wybrali taką a nie inną śmierć (wiedzieli, że powstanie nie ma szans). Oddali hołd poległym... I tak odległa podróż z Israela do Warszawy nie zniechęciła Ich by być tego dnia w miejscu, gdzie ginęli bracia 70 lat temu...

  A wy tutaj wypisujecie rzeczy bez sensu, wykazujecie tym samym arogancję wobec rodaków, których kości być może zostały w wiecznym śniegu... Ci, którzy powrócili stanowią tylko garstkę spośród wywiezionych na Syberię... Jeżeli nie wiecie co napisać, powstrzymajcie się przed klikaniem w klawiaturę... Nie przynoście sobie wstydu. Anonimowość wcale tego nie ukryje...

 • Anonim (AtPxMF), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Rafi Ludzie którzy przeżyli tamte czasy lepiej piszą niż TY. Ani ładu, ani składu.

 • Anonim (AtPxMF), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Dolny Śląsk zbiorowisko europy i nie tylko.

 • Anonim (AsdUQn), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Używanie określenia "powrót z Syberii" jest przekłamywaniem historii. Przecież przed zsyłką sybiracy nie mieszkali w Bolesławcu. Właściwym określeniem, stosowanym n. P. W odniesieniu do imigrantów zJugosławi, jest "przyjazd z Syberii".

 • Anonim (qf2sL), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie
 • Anonim (AtPxMF), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Wszystkich tych (. Ęmeryt za parę lat, ~Jan i wielu innych) odsyłam do obejrzenia filmu J. Zaorskiego pt "Syberiada po polsku". Tego co przeżyli ludzie wydarci przez system z rodzinnych domów i wywiezieni na daleką Syberię nie zrozumie nikt, kto tego nie przeżył. Sybiracy, to zesłańcy, ludzie których system stalinowski uważał za wrogów. Dawni mieszkańcy wschodnich rubieży Polski tzw. Kresów.

  Czwarta tablica na Pomniku Kresowiaków, to byłby hołd Sybiraków za to, że 68 lat temu mogli powrócić do Ojczyzny, właśnie p o w r ó c i ć.

  ~Janie - w Bolesławcu mieszkają repatrianci z Francji, byłej Jugosławii i dawnego Związku Radzieckiego, a wszyscy to potomkowie Polaków, którzy w różnych zawirowaniach dziejowych znalezli się po za granicami Ojczyzny.

 • Anonim (qnQXv), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  A ja proponuję żeby co rok wkleić taką tablicę. Bo niby dlaczego w 68 rocznicę. A jak zabraknie miejsca? Można np. te tablice wieszać na budynku dworca PKP, albo okleić nimi Ratusz. Mam kawałek wolnej ściany na swoim budynku. Chętnie wynajmę tę powierzchnię na takie tablice za stosowną opłatą. Tylko nie wynajmę tej powierzchni na rocznicę wypadku w Smoleńsku. I mam duży samochód gdzie można też umieścić kilka tablic.

 • Anonim (ANI7bM), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  A dlaczego nie upamiętni się tablicą Polaków zamordowanych w bestialski sposób na na kresach wschodnich przez ukraińskich nacjonalistów? Własnie w lipcu mija okragła 70 rocznica tej tragedii.
  Gdzie wymordowano ok.120-130 tys. naszych rodaków.

 • Nie chodzi o to, by rocznica była okrągła. Chodzi o to, by jak najwięcej ludzi mogło jej dożyć i zobaczyć, że ich doświadczenia zostały upamiętnione.

  Przecież to nie aż tak trudno zrozumieć.

 • Anonim (1nlrw), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Oj Kacha. Tylko rocznice. A dzieci w Bolesławcu nie wiedzą, że kiedyś ul. 1000-lelcia nazywała się Legnicka, a Sierpnia 80 to było Hanki Sawickiej i nie ma żadnej tablicy o niej, a zamordowali młodą dziewczynę hitlerowcy. I jeszcze kilka innych ulic. A co do ul. Legnickiej to kto pamięta jakie hasło w 1966 r. było wywieszone na murze pewnego obiektu. Kto zgadnie pierwszy dostanie pisemną pochwałę. Ułatwię zadanie i podpowiem, że ci wstrętni komuniści uczcili w ten sposób pewien kościelny zwyczaj. Druga podpowiedź to; ten obiekt był jednym z największych w PRL w tamtych czasach.
  2013-04-21, 11:13Zostało jeszcze 48 min. na rozwiązanie zagadki.
  2013-04-21, 11:14No to jeszcze podpowiem: 1000 szkół na 1000-lecie.

 • 1
 • 2