Czeka nas zima stulecia? Rosjanie nie mają wątpliwości

 • Anonim (AN0mQ4), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Rosyjscy naukowcy nie mają wątpliwości: to będzie najzimniejsza zima w Polsce od 100 lat. Będziemy znajdować się pod wpływem rosyjskiego i skandynawskiego wyżu, który przyniesie bardzo duże spadki temperatur. Wyże zapewniają wysokie ciśnienie, niewielki wiatr i bardzo duże spadki temperatury, nawet do minus 30 stopni na nizinach. Mają też swoje dobre strony: w polskim klimacie powodują, że zimy są słoneczne i suche. Taką mroźną zimę mieliśmy na przełomie 2005/2006 roku, kiedy styczeń okazał się najzimniejszym od 21 lat. W efekcie utrzymywania się 30-stopniowych mrozów doszło do zamknięcia wielu szkół (348 w samym woj. Lubelskim). Odwoływano także kursy komunikacji miejskiej z powodu zamarzania paliwa oraz uszkodzeń akumulatorów, układów hamulcowych i instalacji elektrycznych. Na ulicach miast pojawiły się koksowniki, a w noclegowniach zabrakło wolnych miejsc. Wtedy też ciśnienie w wielu miastach wzrosło aż do 1053 hPa, pierwszy raz od bardzo wielu lat. To teoria Rosjan na temat polskiej zimy. Zgoła odmienne zdanie mają Amerykanie, według których ta pora roku będzie łagodna z temperaturami oscylującymi około stopni. Tak ciepłej zimie towarzyszą jednak nieprzyjemne zjawiska: deszczowe odwilże, wiatr i zachmurzone niebo. Z taką zimą mieliśmy do czynienia na przełomie 2006/2007 roku. Zapamiętamy ją jako najcieplejszą od wielu lat. Śniegu nie było niemal w ogóle. W grudniu temperatura tylko raz spadła do stopni w ciągu dnia, w styczniu i w lutym były 2 trzydniowe epizody zimowe. Jaka zima czeka nas w tym roku? Kto będzie miał rację: Rosjanie czy Amerykanie? O tym, jak będzie, przekonamy się już za trzy miesiące. Niezależnie jednak od tego, który z modeli się sprawdzi, nadchodząca zima może się okazać zimą stulecia, bo według jednych ma być rekordowo łagodna, a według drugich wyjątkowo sroga.

 • Anonim (ANiOIp), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Rosjanie zapowiadają małą epokę lodowcową, tj. do 2025 ma coraz zimniej w związku z bardzo niską aktywnościa słońca. Początkiem małej epoki lodowcowej ma być rok 2014, co zapowiadano już w 2010, podczas gdy Amerykanie spodziewali się raczej efektu cieplarnianego.
  Twórcą teorii jest profesor Habibullo Abdussamatov prowadzący badania w obserwatorium astronomicznym Pulkovo w St. Petersburgu.
  Link na stronę po angielsku:
  http://iceagenow.info/2012/11/russian-scientist-%E2%80%94-ice-age/
  A tu po polsku:
  http://krolowa-superstar.blog.pl/2013/
  02/17/rosjanie-poczatek-malej-epoki-lodowcowej-od-2014-r/.
  Bardzo ciekawe.

 • Anonim (vrYXS), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Muszę ocieplić domek. :P.

 • Anonim (ej7rIu), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Patrząc na pogodę już teraz, to obawiam się, że raczej się spełni wizja Rosjan. Zresztą ogólnie klimat się oziębia.

 • Anonim (An27qJ), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  A ja mam swoja, amatorska teorię - prognozę :) Dwa lata z rzędu lato było mokre i zimne - dwie ostatnie zimy były ostre, długie, śnieżne, Tegoroczne lato było ciepłe i suche - zima logicznie rzecz biorąc, powinna być łagodna krótka i bez nadmiaru śniegu :) ) :) Ciekawe czy się sprawdzi :).

 • Wystarczy, że zrobi się w styczniu czy lutym ze 2-3 dni po -20 w nocy i -10 w dzień a dla wielu to już armagjedon :P
  Będzie zima więc musi byc zimno, kiedys była zima długa i mroźna i ludzie dawali sobie radę, terz wystarczy kilka dni troszkę większego mrozu i ludzie panikuja :(
  Ja tam lubię zime i snieg (nie mylić z taplaniem się w jakiejś rozmarzająceym sniegu i chlapie przy 0st) i jak dla mnie to może być lekko na minusie i biało od połowy grudnia do lutego ;).

  Kliknij w obrazek, aby powiększyć.
 • Anonim (vrYkF), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Oby było dużo śniegu. Skoro rosjanie już głoszą srogą zimę to niech drogowcy zaopatrują się w piasek i sól żeby znów nie było że zima zaskoczyła.