Na grobach Polaków w Bośni

Dyskusja dla wiadomości: Na grobach Polaków w Bośni.


  • Potomek polaka z Bośni (euIi69), 2013-09-20 13:34 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Szkoda, że nie słyszałem o planowanym wyjeździe do Bośni.

  • 363 (AN0ZtI), 2013-09-20 13:40 Cytuj Zgłoś nadużycie

    No i ciesz się, że nie wiedziałeś.

  • Anonim (AE7eUn), 2013-09-20 15:36 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~363 napisał(a): No i ciesz się, że nie wiedziałeś.

    A to czemu? Coś nie tak z tym wyjazdem?

  • ola (AN0Eel), 2013-09-20 16:04 Cytuj Zgłoś nadużycie

    A kto jeszcze jest organizatorem tego wyjazdu, które biuro turystyczne?

  • Jan (AN0Eel), 2013-09-20 17:22 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~ola napisał(a): A kto jeszcze jest organizatorem tego wyjazdu, które biuro turystyczne?

    Czy Pani Waniak prowadzi biuro turystyczne?

  • jan (ANGDbn), 2013-09-20 17:59 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Nie lada przeżycie dla rodzin i tu masz już piszą bzdury.
    Miałem okazje w tym roku byś w Bośni i Hercegowinie łezka w oku się zakręciła.

  • ktoś (eQ5QBN), 2013-09-20 18:05 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Nie umniejszając faktu wyjazdu i odwiedzin miejsc zamieszkiwania Polaków w tym kraju nie potrafię zrozumieć o jakich poległych chodzi. Przecież ci Polacy tam mieszkali, pracowali i co jest normalne umierali. Poległy to taki który zginął np. podczas wojny jako żołnierz. A z tym cywilizowaniem tego kraju to pani przesadziła. Przecież jechali tam zwykli ludzie z biednych regionów Polski którym daleko było do cywilizowania. Może autorka chciała użyć słowa - zagospodarować, a nie cywilizować? Polacy, którzy tam wyjeżdżali jechali tam pracować i żyć. Równie dobrze mogłaby autorka napisać, że nasi budowlańcy jadąc "na roboty" do Niemiec też pojechali cywilizować. Tylko kogo.
    Ponadto odniosłem z tego tekstu wrażenie, że to była strasznie ciężka i męcząca wyprawa. Tylko współczuć uczestnikom.

  • Reklama

  • ktusik (AN0Eel), 2013-09-20 18:41 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~ktoś napisał(a): Nie umniejszając faktu wyjazdu i odwiedzin miejsc zamieszkiwania Polaków w tym kraju nie potrafię zrozumieć o jakich poległych chodzi. Przecież ci Polacy tam mieszkali, pracowali i co jest normalne umierali. Poległy to taki który zginął np. podczas wojny jako żołnierz. A z tym cywilizowaniem tego kraju to pani przesadziła. Przecież jechali tam zwykli ludzie z biednych regionów Polski którym daleko było do cywilizowania. Może autorka chciała użyć słowa - zagospodarować, a nie cywilizować? Polacy, którzy tam wyjeżdżali jechali tam pracować i żyć. Równie dobrze mogłaby autorka napisać, że nasi budowlańcy jadąc "na roboty" do Niemiec też pojechali cywilizować. Tylko kogo. Ponadto odniosłem z tego tekstu wrażenie, że to była strasznie ciężka i męcząca wyprawa. Tylko współczuć uczestnikom.
    Tą opinią pokazałeś najbardziej prawdziwą istotę sprawy. Tylko podziękować. Niniejszym to czynię.
  • ktoś (eQ5QBN), 2013-09-20 18:52 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Mieszkam w B-cu i znam rodzinę Hyjków (ale nie wszystkich bo jest ich trochę). Ponadto z Bośni w ramach repatriacji wróciła rodzina mojego taty (on sam i jego ojciec tam nie byli, ale był brat mojego dziadka). I osiedlili się pod Krakowem i jak kuzyn opowiadał było to małe skupisko repatriantów (kilkaset osób). Pamięć zawodzi i nie pamiętam nazwy miejscowości, ale z kuzynem widziałem się tylko raz w życiu i jak mu powiedziałem, że praktycznie wszystkie wioski koło Bolesławca (szczególnie te w rejonie autostrady, ale także Gościszów, Mierzwin czyt. Mierewin)są zasiedlone przez repatriantów z Jugosławii to miał problem z uwierzeniem do momentu "osobistej inspekcji" w 1985 r. (przepraszam to było nasze drugie widzenie). Jako nauczyciel historii miał ciekawy temat dla swoich słuchaczy na temat historii zasiedlania tych ziem po II wojnie.
    A podobno osiedliło się tutaj ok. 16 tys. repatriantów z Jugosławii. Ponadto z Francji, b. ZSRR (Ukraina). No owszem: na zabawach w ruch szły sztachety bo na początku nie mogli się dogadać, a kto z młodych dziś wie skąd pochodzi. Więcej takich wycieczek, mniej picu.

  • ktoś (qWox6), 2013-09-20 19:20 Cytuj Zgłoś nadużycie

    A dlaczego się wymądrzam? Bo: Mama i Tata (chociaż jego dziadek to góral spod Tatr) czystej krwi Polacy ( moja Mama była pierwszym Polakiem- Polką, która wjechała na Majdanek jako 13 letnia "pasażerka" siedząc na ruskim czołgu z polską flagą w ręce i siedziała na masce przed operatorem czołgu). 1 teściowa Ukrainka, 2 teściowa pół-Niemka. Trzeciej nie mam, ale śp. B. Teściowa mojej dziewczyny byłą Żydówką. Jeden syn ma teścia pół Francuza. To się człowiek trochę nasłucha i co nieco dowie.

  • Anonim (AE7gV1), 2013-09-20 20:06 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Cytat: "Uzmysłowiliśmy sobie, jak nasi przodkowie przed stu laty rozpoczynali cywilizowanie tego kraju. W jakim trudzie i wysiłku, i z prymitywnym sprzętem. "

    Szanowna Pani, autorko tej wypowiedzi. Zmienia Pani całkowicie historię. Polacy nie przybyli tam by "rozpocząć cywilizację tego kraju ", lecz za chlebem. To głód i bieda wypędziła ich z kraju ojczystego ( podobnie, jak młodych teraz). Cywilizacja w tamtym regionie Europy sięga bardzo dawnych czasów...
    A w pracach rolnych, do lat 60-tych używano tam jeszcze sochy. Drewnianej... Więc bogactwo tam nigdy nie towarzyszyło naszym rodakom.

    To bardzo miłe, że pamiętamy o grobach zmarłych tam Polaków.

  • Ivica (AE7FZ5), 2013-09-20 20:49 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Baran w du... był i gie... widział to wypisuje niepoważne rzeczy bo nie ma nic innego do roboty a uszanował by... przodków, miło by było gdyby ktoś mógł zamieścić zdjęcia z tych miejscowości jak obecnie to się prezentuje... te nasze strony.

  • ivan (AN0Eel), 2013-09-20 21:33 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Oj oj chyba tą wycieczkę przygotował ktoś kto nie zna historii i niczego nie poczytał. A... jakoś tam bedzie!

  • Anonim (AE7wFa), 2013-09-21 00:53 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Nad Adriatykiem nie byliście?

  • Agnieszka Blecić Węgrzyn (AkNNTS), 2013-09-22 10:36 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Uczmy się historii ;)

    1) Przed zaborem Austro-węgierskim, tereny Bośni i Hercegowiny były przez ok. 500 lat pod zaborem Turcji. Turcy celowo hamowali tam rozwój edukacji, gospodarki, kultury. Chłopcy Serbowie byli odbierani rodzicom i posyłani przymusowo do wojska tureckiego (już jako dzieci! ). Rodzice chronili synów często nawet obcinając im palce prawej dłoni. Taka sytuacja była przyczyną potężnego opuznienia rozwoju terenów BiH, czyli rozwoju cywilizacji tych terenów. Dopiero Austro-Węgry szybko ściągały z innych terenów, ludzi wykształconych oraz zwykłych rolników. Zwykły biedny rolnik z Galicji posiadał wiedzę w takim stopniu, o jakim Bośniacy nawet nie marzyli. Było to też przyczyną agresywnych zachowań w 1940-45r. Wobec Polaków, ze strony niektórych Bośniaków, to były zemsty z powodu chciwości, zazdrości itp. Drewniane sochy faktycznie używano do lat 60tych, ale robili to odporni miejscowi na pomoc od Polaków-osadników :)
    Działania Stowarzyszenia pokazują jak mocno Polacy są związani z terenami, które ich przodkowie, cywilizowali,

    Polecam wejść na blog: Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni... , Podana jest tam literatura historii, odnośnie BiH oraz Polaków tam osiedlonych.

    Gratuluję organizatorom wycieczki - tereny BiH nadal nie są rajem. Trzeba sporo zrobić, by współpracować i nawet turystycznie tam pojechać na kilka dni, zwłaszcza mając tam groby swych najbliższych.
    2013-09-22, 10:39http://reemigrancizbosni.pl/.
    2013-09-22, 10:40http://reemigrancizbosni.pl/galeria/literatura/.

  • 1
  • 2

Reklama