Wpisowe do szkoły publicznej

 • Anonim (dRjlY5), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Niedawno dowiedziałam sie ze musze zapłacic wpisowe do liceum w ktorym nauke ma rozpoczac moje dziecko. Mowiac szczerze zbulwersowalo mnie to gdyz ponoc nauka jest bezplatna w szkolach publicznych. Czy moze ktos cos wie na ten temat, jak to wyglada prawnie?

 • Anonim (AN0W5N), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Wszystkie wpłaty w publicznej szkole sa dobrowolne i każdy o tym mówi. To jest oczywiste, jeśli rodzic chce to wspiera szkolę, jeśli nie to nikt mu nie robi problemu.

 • Anonim (AE7FTZ), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Wpisowe zbiera Rada Rodziców, nie szkoła, na wydatki związane z nagradzaniem lub doposażaniem dzieci, co z publicznych środków jest niemożliwe.

 • Anonim (eu0AHI), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Ania ma racje. Kiedy moje dziecko szło do pierwszej klasy szkoły średniej musiałam wpłacić wpisowe. To bylo na początku lipca.

 • Anonim (AE4m4d), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  W dalszym ciagu zbieram informacje na ten temat i okazuje sie, ze jest to, jak ktos pisal wczesniej-nieobowiazkowe i absolutnie dobrowolne, jednak z ust dyrektora na zebraniu brzmialo zupelnie inaczej.

 • Anonim (AkNpAr), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  To jest tak samo "dobrowolne" jak u księdza "co łaska".

 • Anonim (ejpjyO), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Na przełomie lat-80-90, idąc do I kl. Szkoły ponad podstawowej rodzice opłacili tzw., "wpisowe" za moją naukę w danej szkole-była to jedyna i jednorazowa wpłata. Pieniądze te były przeznaczone na zakup m.in., potrzebnych do szkoły przyborów, ( rada rodziców, to osobna co roczna składka -dobrowolna na nagrody dla uczniów).
  Ten "system" trwa do dziś. Dziś też płacę to tzw., "wpisowe" (jako rodzic) i wiem, że dzięki tym składkom, uczeń skorzysta w szkole m.in., z komputerów, laptopów i innych urządzeń potrzebnych do nauki.

 • Anonim (AtPxpG), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Czy ktoś może podać podstawę prawną do pobierania takich opłat?

 • Anonim (AE7wOL), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Pani Aniu, zamiast pozostać anonimową, może roszę zgłosić się do dyrektora i z nim tę sprawę wyjaśnić.

 • Anonim (ANGJaA), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Tymi pieniędzmi rozporządza Rada Rodziców w szkole, za to kupuje nagrody za wygrane konkursy, książki na nagrody, za to opłaca wyjazdy uczniów na zawody sportowe, na olimpiady, konkursy, zapomogi dla uczniów, dopłaca do wycieczki dla najbiedniejszych, za to kupuje się materiały do gazetek szkolnych, do dekoracji klas np, plansze, które przygotowują uczniowie, z tych środków opłaca się ksero dla uczniów, kupuje się napoje na zawody sportowe, puchary, koszulki sportowe dla zawodników, pierze się je. To wszystko kosztuje, a uczniowie i ich rodzice mają tylko wymagania, brakuje współpracy ze szkołą. Na takie wydatki budżet nie daj pieniędzy, więc przestańcie narzekać i pomóżcie swoim dzieciom, To wszystko dla nich. Zwłaszcza te tysiące stron kserokopii, bo nie chce im się pisać na lekcji.

 • Anonim (AEbv0U), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  W takim razie skoro z wpisowego oplaca sie nagrody i materialy, ksero to na co ida srodki na tzw. Rade Rodzicow ( wplacane co rok) i dodatkowe klasowe skladki ustalane w szkolach podstawowych i gimnazjach miesiecznie a w srednich dowolnie, zazwyczaj raz na dwa miesiace. Gdy uczniowie przygotowuja dekoracje i tzw. gablotki, czy wystawy to wyznaczeni uczniowie kupuja materialy z wlasnych pieniedzy. Na ksiazki jako nagrody czesto rowniez rodzice sie skladali pod koniec roku. Wiec jak to tak naprawde jest?

 • Anonim (ANGwKc), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Naprawdę jest tak, że samorządy nie potrafią wypartycypować środków na prowadzenie podległych im szkół, za to potrafią przyznawać swoim przyd... asom wysokie nagrody z podatków też opłacanych przez rodziców uczniów szkół miejskich i powiatowych.

 • Anonim (ANiwcZ), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Bardzo ciekawy temat - może ktoś potrafi nam wyjaśnić na jakiej podstawie następują zbiórki pieniędzy w publicznych szkołach przez Rady Rodziców, skoro nawet ks. Dyrektor został za podobne zbiórki ukarany. Byłabym wdzięczna Panu Prezydentowi Filipowiczowi, lub Członkowi Zarządu Powiatu Panu Kwaśniewskiemu, za merytoryczną odpowiedź.

 • Anonim (ANG8mi), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  No to zwróć się bezpośrednio do tych Panów. Będzie szybcie i pewniej bo będą mieli obowiązek odpowiedzieć.

 • Anonim (AtPx6m), 5 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Sowa napisał/a- No to zwróć się bezpośrednio do tych Panów. Będzie szybcie i pewniej bo będą mieli obowiązek odpowiedzieć.

  Mylisz droga Sowo obowiązek odpowiedzi od odpowiedzi na temat- pomyśl.

 • 1
 • 2