Obelisk na cmentarzu Kutuzowa zburzony

Dyskusja dla wiadomości: Obelisk na cmentarzu Kutuzowa zburzony.


  • Powinno się zaorać cały cmentarz i wybudować tam Bolesławiec City Center II. Bez porozumienia z Ruskimi, bo to przecież nasza ziemia.

  • TŁ (ALJxWk), 2013-07-10 09:17 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Myślę, ze niewielu z wypowiadających było w ostatnim czasie na cmentarzu Kutuzowa. Udało mi się obfotografować ze wszystkich stron pomnik dwa miesiące temu. Był w stanie opłakanym i zastanawiałem się, kiedy sam się rozleci. Część cmentarna po zdewastowaniu i remoncie w latach dziewięćdziesiątych trzyma się dobrze. Ale w tej głębszej, zarośniętej okołopomnikowej części można zauważyć jak społeczeństwo się degraduje i degraduje jednocześnie cmentarz. Jako pierwsze łupem złomiarzy padły iglice montowane na płocie. Później poszły wspawane w ramy pręty. Teraz wywracane są słupy ogrodzeniowe i znikają ramy.

    A dla mnie cmentarz ten, to szczenięce lata. Podczas jednego wchodzenia przez płot kumplowi wspomniane iglice zostały w rękach. Innym razem obchodziliśmy Bolesławiec z misją „wysadzenia” tegoż pomnika. Zastanawialiśmy się, jak by usunąć olbrzymi herb Związku Radzieckiego, który był przykręcony mocno przeżartymi przez rdzę śrubami. Ale już literki z inskrypcji, zagościły w naszych kieszeniach. W końcu był to pomnik znienawidzonego okupanta. Mógłbym pisać dalej i więcej, ale takie forum to nie miejsce ku temu.

    Dziś, z perspektywy czasu, zostawiłbym go. Cichaczem zburzono kawałek historii. A było doskonałe miejsce do nauki właśnie historii, czy architektury totalitarnej. W dawnym Berlinie Zachodnim nikt nie ruszył pomników poświęconych sowietom. A u nas została pustka, którą zafundowała władza lokalna, która obecnie ma takie, a nie inne przekonania polityczne.

  • zacofany moher (dRjUln), 2013-07-10 19:42 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~były mieszkaniec~~ napisał(a): Zacofany -w takim razie uświadom mnie czego symboliką są te dwa miecze![/blockquote]
    Wystarczy podejść i popatrzeć. To pomnik postawiony II Armii Wojska Polskiego, która tym szlakiem przechodziła.
    Dzięki tej Armii i nie tylko tej piszesz po polsku a nie po niemiecku! Jesteś człowiekiem a nie podludziem-(chyba, że się mylę).[/blockquote]
    "Dzięki" tej armii pisałem po rosyjsku. "Dzięki" tej armii straciłem kilkadziesiąt lat życia, a mój kraj doszedł do kompletnej degrengolady i nie może się podnieść z tego upadku do tej pory.
    [blockquote]~baja napisał(a): Trzeba w takim razie zburzyć także pomnik Kutuzowa. To przecież był zatwardziały "Polakożerca". Nienawidził naszego narodu z całego serca. Ten pomnik wystawił jeden zaborca drugiemu.[/blockquote]
    I tu się mylisz. Pomnik Kutuzowa jest właśnie świadkiem historii obiektywnej. Tak, jak piszesz - jeden zaborca postawił go drugiemu, ale postawił za zasługi dla siebie i swojego państwa (po prostu uratował mu tyłek). Nie ma to nic wspólnego (no, nie bezpośrednio) z historią Polski. Pomniki Armii Czerwonej natomiast to symbole zniewolenia i podległości Polaków. Postawione za nasze pieniądze, ale wbrew nam.
    ~Aleksandra napisał(a): Co jak co, była to pamiątka. Przypomina starszym ludziom o tamtych czasach. Moim zdaniem pomnik powinien być ponownie odbudowany choćby dla dzieci. Mój tato od czasu do czasu mnie tam zabiera i opowiada o tym dlaczego pomnik został postawiony. Dzięki właśnie takim pamiątkom my jako dzieci możemy się dowiedzieć o wydarzeniach ważnych, które w wcześniejszych latach miały miejsce.

    I co Tatuś mówi? Naprawdę jestem ciekaw.

  • baja (ANG8hD), 2013-07-10 23:47 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~zacofany moher napisał(a): I tu się mylisz. Pomnik Kutuzowa jest właśnie świadkiem historii obiektywnej. Tak, jak piszesz - jeden zaborca postawił go drugiemu, ale postawił za zasługi dla siebie i swojego państwa (po prostu uratował mu tyłek). Nie ma to nic wspólnego (no, nie bezpośrednio) z historią Polski. Pomniki Armii Czerwonej natomiast to symbole zniewolenia...

    Pomnik Armii Czerwonej też postawiono "za zasługi dla siebie" ponieważ ta armia też, jak piszesz, "uratowała nam tyłek". Gdyby nie ona zapierdzielałbyś dzisiaj u bauera przy świniach jao parobek.

  • s (AsdU1q), 2013-07-11 00:37 Cytuj Zgłoś nadużycie

    A skąd ty mozesz wiedziec, co by było gdyby nie ona? Juz gamonie pozapominały, co sie stało 17 wrzesnia 1939 r. Do podręczników, tłuki, a nie agresorom pomniki stawiac.

  • Anonim (AE7gV8), 2013-07-11 00:59 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~baja napisał(a): Pomnik Armii Czerwonej też postawiono "za zasługi dla siebie" ponieważ ta armia też, jak piszesz, "uratowała nam tyłek". Gdyby nie ona zapierdzielałbyś dzisiaj u bauera przy świniach jao parobek.

    Teraz więcej ludzi zapierdziela u bauera niż w czasie wojny. Taka jest prawda.

  • były mieszkaniec~~ (AreN3E), 2013-07-11 12:23 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~s napisał(a): A skąd ty mozesz wiedziec, co by było gdyby nie ona? Juz gamonie pozapominały, co sie stało 17 wrzesnia 1939 r. Do podręczników, tłuki, a nie agresorom pomniki stawiac.

    A pamiętasz co był na początku września 1939 r, "Do podręczników tłuku.

  • Reklama

  • Anonim (AE7ZiP), 2013-07-11 21:43 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Przestańcie żyć 1939 rokiem, co było a nie jest, nie pisze się w rejestr. Gdyby tak pamiętać wszystkim najeżdżcom, jacy kiedykolwiek napadali nasz kraj to nalezałoby niecierpieć Niemców, Rosjan, Szwedów, Tatarów, Mongołów, Austriaków itd itd.
    A co się tyczy parobkowania u bauera, to lepiej lepiej być parobkiem u Niemca niż u Ruska.

  • jola (AN0CMJ), 2013-07-11 23:43 Cytuj Zgłoś nadużycie

    My też nieźle dawaliśmy popalić naszym sąsiadom. Napadaliśmy wszysytkich po kolei. Litwa, Ukraina, Czechy, Niemcy a jeden z naszych królewiczów w XVII wieku był nawet legalnym carem Rosji. Historią należy znać i pamietać o niej ale żyć trzeba przyszłością. Na ciągłe historyczne porachunki szkoda czasu i krótkiego życia.

  • zacofany moher (dRjU6a), 2013-07-12 00:31 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~jola napisał(a): Napadaliśmy wszysytkich po kolei. Litwa, Ukraina, Czechy, Niemcy.[/blockquote]
    Dość ryzykowne tezy. Kiedyż to napadliśmy Litwę? Ukrainę? Czechy? Niemcy? Mam nadzieję, że nie chodzi o wojny graniczne po I Wojnie Światowej (bo to trudno nazywać napaścią).
    I to do tego wszystkich po kolei. No, no...
    a jeden z naszych królewiczów w XVII wieku był nawet legalnym carem Rosji.

    Skoro był legalnym carem, no to chyba nie napadliśmy. Zresztą wtedy agresorem też była Ruś, jeszcze za słaba, by zwyciężyć Rzeczpospolitą.

  • Hagar (AE7HoZ), 2013-07-12 20:31 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~TŁ napisał(a): Dziś, z perspektywy czasu, zostawiłbym go. Cichaczem zburzono kawałek historii. A było doskonałe miejsce do nauki właśnie historii, czy architektury totalitarnej. W dawnym Berlinie Zachodnim nikt nie ruszył pomników poświęconych sowietom. A u nas została pustka, którą zafundowała władza lokalna, która obecnie ma takie, a nie inne przekonania polityczne.

    Jedyna mądra, sensowna wypowiedź. Dobrze, że jest.

  • .....mam na przedmieściu domek (AE7Fox), 2013-07-12 21:22 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Obszar objęty jest ochroną konserwatorską. Czy stosowny dokument(zgodę na wyburzenie) Magistrat posiada?

  • ałumz (AtPxFt), 2013-07-12 22:59 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~zacofany moher napisał(a): Dość ryzykowne tezy. Kiedyż to napadliśmy Litwę? Ukrainę? Czechy? Niemcy? Mam nadzieję, że nie chodzi o wojny graniczne po I Wojnie Światowej (bo to trudno nazywać napaścią). I to do tego wszystkich po kolei. No, no...

    No widzisz jakim słabym państwem byliśmy, nawet na nikogo nie napadaliśmy. Wszystkie wielkie narody wszczynały wojny i je wygrywały (lub przegrywały), a Polska była tylko chłopcem do bicia, którego inne państwa gnębiły :(.

  • zacofany moher (dRjU6a), 2013-07-13 00:01 Cytuj Zgłoś nadużycie
    ~ałumz napisał(a): No widzisz jakim słabym państwem byliśmy, nawet na nikogo nie napadaliśmy. Wszystkie wielkie narody wszczynały wojny i je wygrywały (lub przegrywały), a Polska była tylko chłopcem do bicia, którego inne państwa gnębiły :([/blockquote]
    To pewnie miał być żart, ale młodzież nie ma teraz historii w szkołach i jeszcze uwierzy. Polska rzeczywiście w swej historii właściwie w ogóle nie prowadziła wojen zaczepnych (nie mówię tutaj o okresie tworzenia się państwa). Przyczyna była prosta. Od zachodu mieliśmy głównie Niemców i to raczej oni parli na wschód. Inni sąsiedzi, z którymi prowadziliśmy wojny nie tworzyli państwa jako takiego (Prusowie) lub państwa te były nietrwałe (Pomorzanie, Ruś). Od wschodu podboju ziem ruskich dokonała Litwa, ale jej przecież nie podbiliśmy, a się sprzymierzyliśmy. Zdobycze terytorialne to zabór ziem "niczyich" lub poddanie się hegemonowi (hołdy lenne, w tym słynny hołd pruski i późniejszy ruski - o którym wspominała koleżanka). Przez długi czas lennem polskim było przecież Mazowsze.
    Czy ktoś, komu się składa hołd - to "chłopiec do bicia"?[/blockquote]
    A kto im postawił pomnik w Berlinie Zachodnim?
    [blockquote]~TŁ napisał(a): (... )A u nas została pustka, którą zafundowała władza lokalna, która obecnie ma takie, a nie inne przekonania polityczne.

    Chyba lepsza pustka, niż symbol poddaństwa? Przekonania polityczne nic do tego nie mają.

  • Norymberga dla komuny (Ak5ucu), 2013-07-13 11:08 Cytuj Zgłoś nadużycie

    Prawidłowa decyzja. Symbole komunistyczne powinny być zniszczone tak jak nazistowskie. Oba totalitaryzmy niczym się nie różnią ale jakoś nie wyobrażam sobie w Polsce cmentarza ssmanów z pomnikiem ze swastyką. Jak ktoś ma sentyment do sierpa młota i gwiazdy to proponuję popiersie Lenina na pianinie w domowym zaciszu.

Reklama