Korowodem rozpoczeliśmy XV Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej

Dyskusja dla wiadomości: Korowodem rozpoczęliśmy 15 Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej.


 • Anonim (AtPYvR), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Kukiza nie było? Szkoda. :)

 • Anonim (V8m4x), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Piekne, narodowe, pełne patriotycznego ducha polskie stroje ludowe - bo polskość trzeba pielęgnować i nią się szczycić!

  W sumie to, je***ać to! Prawdzi reemigranci są powiatowi, bo Moja Bośnia jest bardziej mojsza, niż twojsza... !

  Star(osta)y Bosniak też ma to w d***!

 • Anonim (AE4g6H), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  O widzę, że Pan wójt był - pewnie udzielił korepetycji z zarządzania oświatą prezydentowi!

 • Anonim (AtPxat), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Obciachowe widowisko.

 • Zawsze mile wspominam ludzi z miejscowości, Ocice, Osiecznica-Kliczków, Zebrzydowa, Brzeźnik, Krzyżowa i wiele innych, w których było mi dane spotkać wielu wspaniałych ludzi-repatriantów. Mieszkałem w Bolesławcu ale moimi sąsiadami byli również repatrianci. W szkole również byli koledzy, jak się wówczas mówiło, Jugosłowianie.

 • Anonim (e3aIDl), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Wolałem Bolesławiec bez bałkańskiego folkloru. To nie jest nasza tożsamość. To nie jest nasza tradycja. To nie jest nasza kultura.

 • Anonim (vrYiz), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie
  (e3aIDl) napisał(a):

  Wolałem Bolesławiec bez bałkańskiego folkloru. To nie jest nasza tożsamość. To nie jest nasza tradycja. To nie jest nasza kultura.

  Ja także! Wkurza mnie gdy władze miasta, dla efektów propagandowych, podniesienia rangi nieznanej większości kultury bałkańskiejprzesiedlenców z b Jugosławii, podawać nieprawdziwe informacje jakoby związki kulturowe z z krajami b.Jugosławii cechowały wszystkich mieszkańców Bolesławca. Zapewnie za sprawą prezydenta, podobno potomka bośniackiego chłopa , na stronnie Urzędu miasta pojawiła się taka, sugerująca nieprawdę, informacja:(... Dni Bolesławca 2015, w mieście, którego mieszkańcy mają silne historyczne i kulturowe związki z krajami z Bałkanów...) Wkurza mnie to ,że od wielu lat, przybyła tutaj serbsko-chorwacka ludność o rzekomo polskich korzeniach, stara się z premedytacją i bezpardonowo zbałkanizować pozostałych, będących narodowościową większością, mieszkańców miasta i powiatu. Bolesławiec jest od 1945 roku miastem polskim, zamieszkałym w olbrzymiej większości przez ludność polską, przybyłą tu z różnych stron naszej ojczyzny razem z różnorakimi polskimi tradycjami i z polską kulturą. O tym także władzea miasta nie powinny zapominać przy okazji obchodzonych "Dni Bolesławca"!

 • Anonim (AtPy97), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  No nie wiem czy w Bolesławcu mieszkają czyści Polacy, ja nie znam takowych. Większość to ludzie z dawnej Jugosławii, Ukrainy. Dobrze że się o tym nie zapomina a jak komuś to nie odpowiada niech nie chodzi na takie imprezy.

 • Anonim (e3afeI), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Przez dziesięciolecia reemigranci z b. Jugosławii żyli w polskim Bolesławcu, tworzyli jego oblicze i siłę. Przybyli tu, bo czuli w sobie polską, a nie bałkańską mentalność. Przyswoili sobie polskie normy współżycia społecznego i polskie obyczaje. Ich potomkowie, urodzeni tu 40 lat po wojnie, robią coś dokładnie odwrotnego. A już zupełnym kuriozum jest przenoszenie tego bośniackiego "dziedzictwa" na pozostałych mieszkańców miasta. Jak widać, przekonywanie do z góry założonej tezy, o jakieś mitycznej wspólnocie, czy historycznych związkach ma swój politycznych i propagandowy cel.

 • Anonim (vrY0E), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Juz nigdy nie przyjade do Boleslawca na "Dni Boleslawca" z prostego powodu,
  takiego swieta miasta nie ma. Panie prezydencie, prosze nie oklamywac ludzi i nazwac Swieto Balkanow prawdziwa nazwa.
  Wyglada to tak, jakbym zostal zaproszony do salonu samochodowego po odbior Mercedesa a sprzedano mi Zastave.

 • Anonim (AtPx5N), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Mam 63 lata nie mam korzeni Bałkańskich a słyszalem na tym festnie również piosenki ludowe Polskie ,takie jak przed lat tj do lat1970 często gościły na falach radiowych np." w stodole na sianie kurczeta były ... nie umiesz całować nie łap za szyję ",i kilka innych my też chyba jesteśmy słowianami . Bawiliśmy się super przy tych rytmach do 2230 - ale Można spróbować inne spotkania ,nie długo święto Ceramiki i tam usłyszymy inne rytmy .

 • (AtPy97) napisał(a):

  No nie wiem czy w Bolesławcu mieszkają czyści Polacy, ja nie znam takowych. Większość to ludzie z dawnej Jugosławii, Ukrainy. Dobrze że się o tym nie zapomina a jak komuś to nie odpowiada niech nie chodzi na takie imprezy.

  Jeżeli nie wiesz, to ci powiem. Mieszkają.

 • Anonim (dzq2C0), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie
  (AtPy97) napisał(a):

  No nie wiem czy w Bolesławcu mieszkają czyści Polacy, ja nie znam takowych. Większość to ludzie z dawnej Jugosławii, Ukrainy. Dobrze że się o tym nie zapomina a jak komuś to nie odpowiada niech nie chodzi na takie imprezy.

  a co to znaczy "czyści Polacy"?????
  zastanów się nad tym co piszesz,a tak juz całkiem serio to mieszkam w Bolcu 40 lat i poznałam może kilka osób,których rodzice lub dziadkowie przybyli do naszego miasta z Francji,Ukrainy lub byłej Jugosławii,cała reszta to osoby głownie z centralnej Polski i stąd też pochodzili także moi dziadkowie:)
  kultura połodniowesłowiańska lub kresowa jest mi zupełnie obca i niech tak pozostanie,a co roku po straganach widzę,że znajdują sie tam przedstawiciele okolicznych wsi a to nie jest Bolesławiec:)
  Szanuję inne kultury a i sam festiwal wcale,a wcale mi nie przeszkadza,niech się bawią,piją rakije i jedzą peczenice:)

 • Anonim (vrYxy), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Przestancie z ta "Kultura Południowosłowiańska"!
  Mam 60 lat pamietam dyskoteki w Boleslawicach, gdzie chodzila mlodziez Boleslawca by sie zabawic przy dobrej muzyce (obecny "Dom weselny"), na wioske gdzie zamieszkiwali repatrianci z Jugoslawi. Most na Bobrze byl granica, na ktorej czekaly grupy uzbrojonych Jugoli. Noze, sztachety i badyle odstraszaly wszystkich i zeby dotrzec zdrowym do domu, wszyscy uciekalismy przy Bobrze do mostu na ulicy Mostowej.
  Pamieta ktos te czasy? Napiszcie cos na ten temat.

 • Anonim (vrYfi), 3 lata temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Po co chodziłeś na dyskotekę tak daleko. Trzeba było iść do "Chemika", "Polfy", "BOKu", "ZAPISU" albo do "Zodiaku".

 • 1
 • 2