Festiwal kultury żydowskiej w krakowie

 • Anonim (AN0sWf), 9 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Juz trwa, w sobotę na Szerokiej na Kazimierzu-koncert finałowy. Polecam, super atmosfera.

 • Anonim (AE7IiC), 9 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Czy w Tel-Awivie albo w innym miejscu w Izraelu, jest Festiwal Kultury Polskiej? Tylu Żydów zamieszkiwało w Polsce, przecież znają naszą kulturę, współtworzyli, uczestniczyli...

 • Anonim (A7fMQO), 9 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Hana, dopiero co skończył się w Izraelu rok polski. Poza tym Żydzi w Polsce nie byli tak zasymilowani jak Żydzi w Niemczech. Ci nieliczni, którzy przeżyli, nie zawsze musieli się z polską kulturą identyfikować, bo po prostu żyli w swojej własnej. Czy znasz zresztą pisarzy, którzy są pisarzami żydowskimi piszącymi po polsku, choć mieszkają w Izraelu. Doskonały przykład wybitnej pisarki Idy Fink. Poza tym, ci nieliczni Żydzi, którym udało się przeżyć Holokaust i wspaniałą politykę powojenną Polski Ludowej (patrz: pogrom w Kileclach i innych miejscowościach), zostali potem wygnani w 68 roku. To niestety my mamy wobec Żydów wielki dług do spłacenia. I to my, dzięki na przykład takiemu festiwalowi, możemy przypomnieć o wielokulturowości Polski przy okazji nieźle na tym zarabiając. Ale podejrzewam, że ta wiedza nie jest Ci do niczego potrzebna. Po prostu chciałaś się odezwać.

 • Anonim (AE7h5B), 9 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  Kacho, dziękuję za sensowną odpowiedź. Po co to ostatnie zdanie? Psuje wiele. A ja powiem Ci tak - znam pisarzy żydowskich piszących po polsku, mieszkających w Izraelu. Jest to Szoszana Dezent-Raczyńska, niestety, nie żyje. Zmarła 01. 01. 2007 roku.

 • Anonim (AtPx25), 9 lat temu Cytuj Zgłoś nadużycie

  A czy to prawda, że tydzień kultury żydowskiej trwa miesiąc? Szaloom.