Bolesławiec wybrany do projektu Lekkoatletyczny Orlik!

Fragment bieżni
fot. istotne.pl Na ulicy Spółdzielczej będzie nowy stadion. Polski Związek Lekkiej Atletyki zakwalifikował nasze miasto do projektu Lekkoatletyczny Orlik. Jeżeli władze miasta pozytywnie odniosą się do projektu przebudowa miejskiego stadionu rozpocznie i zakończy się w 2010 roku.
istotne.pl 0 lekkoatletyka, orlik, stadion, bolesłavia

Reklama

W Bolesławcu przy ulicy Spółdzielczej będzie nowy stadion. Dzięki staraniom zarządu Międzyszkolnego Klubu Sportowego Bolesłavia nasze miasto zostało wybrane do projektu Lekkoatletyczny Orlik. Pod koniec lipca do Prezydenta Miasta Bolesławca wpłynęło pismo z PZLA informujące o tym, że Bolesławiec został wybrany do realizacji obiektu Lekkoatletyczny Orlik. Realizacja projektu ma rozpocząć się i zakończyć w 2010 roku.

Nowy stadion – nowe możliwości

Istniejący stadion zostanie wyrównany. Zostanie wybudowanych 6 torów do biegania, z nową nawierzchnią. Prawdopodobnie zostaną także przebudowane trybuny. Ostatecznie wszystko będzie zależało od wizji projektanta. Nowy stadion będzie także sukcesywnie doposażany w sprzęt potrzebny do rozgrywania zawodów. – Bolesławiec zyska nowoczesny obiekt lekkoatletyczny, na którym można będzie rozgrywać zawody na różnych szczeblach, nawet o randze Mistrzostw Polski, czy też o zasięgu międzynarodowym – mówi z nieukrywanym entuzjazmem Bartosz Gruman prezes MKS Bolesłavia. Zdaniem prezesa nowy obiekt w Bolesławca sprawi, że w naszym mieście będą mogły odbywać się obozy sportowe z wykorzystaniem bazy noclegowej i rekreacyjnej MOSiR. Zaś z nowej bieżni będą mogli korzystać nie tylko sportowcy z klubów, ale też wszyscy chętni bolesławianie. Bolesławiec zyska także nowe i równe boisko piłkarskie, co z pewnością ucieszy piłkarzy i kibiców BKS Bobrzanie Bolesławiec.

Projekt dofinansuje ministerstwo

Obiekt ma zostać dofinansowany z Ministerstwa Sportu i Turystyki. PZLA zwróciło się do prezydenta Bolesławca z prośbą o informacje o stanie przygotowań do przebudowy stadionu, a także o możliwościach finansowych uczestniczenia w projekcie bolesławieckiego samorządu. – Jestem dobrej myśli co do odpowiedzi prezydenta. Liczymy na pomoc miasta, bo druga taka okazja może się już nie pojawić – tłumaczy Bartosz Gruman, prezes MKS Bolesłavia. – Stadion i pomoc z ministerstwa nam się należą. Ze względu na ciągłość działalności klubu, na kadrę trenerską, a przede wszystkim, ze względu na sukcesy naszych zawodników. Wystarczy wspomnieć o ostatniej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży na której zajęliśmy 23 miejsce w Polsce – dodaje prezes Bolesłavii.

O modernizację bieżni staraliśmy się od kilku lat...

MKS Bolesłavia od kilku lat stara się o modernizację bieżni. – Rozmowy w tej sprawie były prowadzone zarówno z dyrektorem MOSiR jak i z prezydentem miasta – opowiada Bartosz Gruman. – Początkowo w planach była budowa samego wirażu. Później pojawił się pomysł modernizacji 4 torów, które służyłyby wszystkim miłośnikom biegania – kontynuuje prezes Bolesłavii. Okazało się jednak, że stadion jest bardzo nierówny. Różnica poziomów dwóch przeciwległych krańców obiektu wynosi przeszło 1 metr. Rok temu klub otrzymał informację o Projekcie Orliki Lekkoatletyczne 2009-2012. Informacja o możliwości skorzystania z projektu pojawiła się w najbardziej odpowiednim momencie jaki można sobie wyobrazić.

Bartosz Gruman i Justyna Serafińska nie kryją zadowolenia z faktu, że Lekkoatletyczny Orlik powstanie w BolesławcuBartosz Gruman i Justyna Serafińska nie kryją zadowolenia z faktu, że Lekkoatletyczny Orlik powstanie w Bolesławcufot. Marcin Zabawa

Zarząd MKS Bolesłavia ma bardzo dobre kontakty z władzami zarówno PZLA jak i DZLA. Dzięki temu klub ma informacje o wszelkich projektach z tzw. pierwszej ręki. – Bolesławiec został zgłoszony i zakwalifikowany do projektu jako pierwsze miasto na Dolnym Śląsku. Pozostałe 5 miast, które również ubiegają się o uczestnictwo w projekcie, musi jeszcze poczekać na decyzje. Zapadną one w sierpniu na posiedzeniu zarządu PZLA – tłumaczy Justyna Serafińska sekretarz MKS Bolesłavia.

Nie każde miasto ma szansę na Lekkoatletycznego Orlika

Aby móc uczestniczyć w projekcie Lekkoatletyczny Orlik trzeba spełnić kilka warunków. Miasto musi mieć klub lekkoatletyczny oraz zawodników. Klub musi czynnie działać, posiadać kadrę trenerską, zaś zawodnicy powinni odnosić sukcesy. W projekcie musi też uczestniczyć samorząd miejski.

Przebudowa stadionu ma rozpocząć się i zakończyć w 2010 rokuPrzebudowa stadionu ma rozpocząć się i zakończyć w 2010 rokufot. Marcin Zabawa

W Polsce docelowo ma powstać 21 nowoczesnych, lekkoatletycznych stadionów. W pierwszym etapie będzie to 6 stadionów. Bieżnie na nowobudowanych obiektach nie mogą być 8-torowe, czyli pełnowymiarowe. Są one zbyt kosztowne. Wybudowanie pełnowymiarowej bieżni to koszt od 14 mln. zł. w górę. Bieżnie mogą zatem posiadać 4 bądź 6 torów. PZLA wycofał się z pomysłu 4-torowych, ponieważ takie bieżnie są dobre do treningów albo zawodów szkolnych. Nie można na nich rozgrywać zawodów wyższych rangą, np. mistrzostw polski w wielobojach. Zdecydowano, że powstaną bieżnie 6-torowe. – Decyzja o budowie w Bolesławcu Lekkoatletycznego Orlika jest wiążąca – podkreśla prezes Gruman. Na razie nie jest jeszcze znana kwota, jaką ministerstwo przeznaczy na stadion w Bolesławcu. Będzie ona znana po opracowaniu projektu. Potrzebna jest także decyzja władz miasta. Wówczas pieniądze z ministerstwa wraz pieniędzmi z samorządu pozwolą na rozpoczęcie budowy.

(informacja Marcin Zabawa)

Reklama