Dyskusja o telewizji zdominowała sesję rady miasta

Operatotorzy kamer telewizji Azart-Sat i TLB
fot. istotne.pl Radni najwięcej uwagi na sesji poświęcili telewizji lokalnej. Dyskusja trwała do późnych godzin popołudniowych. Sama Azart-Sat nie powiedziała o tym w swoich wiadomościach i poinformowała mieszkańców, że było to pod względem programu jedno z krótszych posiedzeń.
istotne.pl 0 azart-sat, telewizja, sesja rm

Reklama

Temat lokalnej telewizji, poruszony przez Boleslawiec.org, spowodował długą dyskusję na środowej sesji Rady Miasta. Radna Ewa Ołenicz-Bernacka przygotowała konkretne pytania dotyczące między innymi finansowania telewizji oraz korzyści płynących dla miasta z udziałów w spółce. Radna dopytywała też szczegółowo, kto tak naprawdę zleca programy w telewizji.

Radny Hubert Prabucki postulował rzetelne i merytoryczne zajęcie się problemem. Powiedział, że należy zapoznać się danymi na temat bilansu spółki oraz treścią umowy zawartej z telewizją.

Czy miasto musi płacić za informowanie mieszkańców?

Rzeczniczka miasta Agnieszka Gergont, w odpowiedzi na dociekliwe pytania radnej Ołenicz, informowała, że telewizja za pieniądze miasta robi między innymi programy o budżecie, inwestycjach, pomocy społecznej oraz wydarzeniach społeczno-kulturalnych. Wynika z tego, że miasto tak naprawdę płaci za informacje, które inne media podają bezpłatnie, w ramach swojej zwykłej działalności. Rzecznika dodaje, że miasto jako zleceniodawca godzi się na to, że opłacone przez urząd materiały są wykorzystywane także w codziennych wiadomościach telewizji, których finansowe wspieranie jest zabronione przez prawo.

Nudna i służalcza telewizja

Problem wykorzystywania telewizji lokalnej przez władzę podniósł radny Bogusław Nowak, który opowiedział o swojej rozmowie z pracownikiem „Azart-Sat”. „Jak będziesz miał władzę i będziesz płacił, to będziesz miał, co chcesz” usłyszał Bogusław Nowak od pracownika telewizji. Radni Nowak i Ołenicz mówili też o tym, że programy „Azart-Sat” są słabe merytorycznie. „To służalcza spółka, która tylko ciągnie kasę i robi mydlane programiki” mówił radny Nowak.

Prezydent Roman węszy spisek

Przed zarzutami stawianymi przez radnych opozycji bronił telewizji prezydent Piotr Roman. Przez całą dyskusję prezydent wyrażał przekonanie, że podniesiony przez radnych problem opłacania telewizji to efekt manipulacji przez inne media. Kiedy otrzymał szansę opowiedzenia o tym w wywiadzie, nie udało mu się w pierwszym zdaniu, na którego opublikowanie w końcu liczył, jasno wyłożyć swojego stanowiska. Zapytany wprost o manipulację na Boleslawiec.org odpowiedział: „dyskusje nie są manipulowane, tak mi się przynajmniej wydaje, bo ja nie czytam pańskiego portalu”. Po czym po rozmowie dodał: „Boleslawiec.org jest taki sam jak TVN. Tak samo manipuluje”.

Proponujemy prezydentowi, by przeznaczył dla Telewizji Lokalnej „Azart-Sat” część pieniędzy na materiał o manipulacji w innych mediach.

Radni zapowiedzieli, że niebawem powrócą do tematu telewizji lokalnej i szczegółowo zajmą się problemem.

Inne tematy na sesji

Radni jednogłośnie zdecydowali o zaciągnięciu kredytu na inwestycję w Zakładzie Energetyki Cieplnej. 2,8 mln złotych kredytu ma być przeznaczone na zmodernizowanie kotłowni przy ulicy Gałczyńskiego. Jedna kotłownia będzie dostarczać ciepło do wszystkich odbiorców w mieście. Jednocześnie zamknięta zostanie stara kotłownia przy ulicy Kościuszki. Cała inwestycja będzie kosztować ok. 9,8 mln zł netto (ZEC z własnych środków wyda 2 mln zł, kolejne 5 mln pożyczy).

W czasie środowej sesji Wicewojewoda Dolnośląski Zdzisław Średniawski wręczył zasłużonym pracownikom opieki społecznej odznaczenia i medale. Wyróżnienia zostały przyznane przez Prezydenta RP. Odznaczono m.in.: Marię Konat, Danutę Zamaro, Bernardę Żelasko, Alinę Stępniak i Ewę Słoninę.

Na 20 sesji przestał istnieć klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Sześciu z ośmiu dotychczasowych członków klubu utworzyło nowy klub o nazwie Bolesławiec 21. Członkami nowego klubu zostali radni: Józef Pokładek, Leszek Chudzik, Jan Jasiukiewicz, Jarosław Kowalski, Małgorzata Goleńska i Janina Piestrak-Babijczuk. Dominik Chodyra i Eugeniusz Kowalski są radnymi niezrzeszonymi.

(informacja B.org)

Reklama